מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

שר פיי Chinese Shar-Peis

כלבי השר פיי הם כלבים בגודל בינוני בעלי שיעור קומה ומראה מכובד ולפעמים גם מרתיע. הראש של הכלבים גדול מעט יותר מהגוף, אבל לא בצורה מוגזמת. יש להם פרצוף המזכיר פרצוף של היפופוטם וזנב מיוחד מאוד, צפוף מאוד  בבסיס, מתחדד בקצהו ומתכרבל על צדו האחורי של הכלב. העור של הכלבים רפוי ויוצר מראה של קמטים בכל הגוף. גזע השר פיי הוא גזע שרירי בעל חזה רחב, הכלבים הללו הולכים בקצב מהיר על גבול הריצה הקלה. הפרווה של גזע השר פיי קצרה וזקורה. גובה כלב בוגר:  49 ס"מ משקל כלב בוגר: 20 ק"ג
כלבי השר פיי הם מאוד אינטליגנטיים, עצמאיים, מכובדים וגם סנוביים, הם יכולים להתנהג בהתנשאות עם זרים, אבל הם מאוד מסורים לבני המשפחה. הם מאוד רגועים ובטוחים בעצמם ולמרות המראה הזועף שלהם הם בעלי אופי נוח. כלבי השר פיי מאוד חברותיים כלפי בני משפחתם וממש לא ידידותיים כלפי זרים. הם שומעים אך ורק למי שנתפס בעיניהם כמנהיג. כלבים אלו סולדים ממים ואינם סובלים אמבטיות בדרך כלל, למזלם הם כלבים נקיים מאוד מלבד הנטייה שלהם להזיל כמויות גדולות של רוק. יש להם נטייה תוקפנית היסטורית כלפי גזעים אחרים ומעורבות במלחמות כלבים, חשוב לבדוק את ההיסטוריה שלהם, כדי להבין האם מדובר בכלב תוקפני או לא.
כלבי השר פיי יכולים לסבול מבעיית היפוך עפעפיים שלעיתים רבות דורשת ניתוח כירורגי, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, מחלת הסרטן, כשל כלייתי, בעיות עור, נטייה לאלרגיה ועוד. חשוב לבדוק את אילן היוחסין של הכלב בקפידה. כדאי להקדיש תשומת לב מיוחדת לניקוי האוזניים, לסרק את הכלב מידי פעם ולרחוץ אותו אחת לחודש. כדאי להיזהר מכניסת מים לאוזניים של הכלבים עקב רגישותן.
לגזע השר פיי יש צורך משמעותי בפעילות גופנית, הם זקוקים לפעילות אינטנסיבית מחוץ לבית וכך הם יהפכו לשלווים יותר בתוך הבית. בגלל שהשר פיי הם כלבי מלחמה במקור, הם צריכים להיות מוחזקים כל הזמן ברצועה. גזע זה מאוד רגיש לחום, לכן צריך להקפיד שהוא ישתה הרבה לאחר הפעילות הגופנית ולהשתדל להימנע מפעילות בחום קיצוני.
אילוף כלבי השר פיי חשוב מאוד כבר בגיל צעיר, חשוב שהם ילמדו להיות חברותיים ופחות תוקפניים כלפי כלבים אחרים, רצוי להרגיל אותם לחיות אחרות כבר מגיל זה. הכלבים נוטים להשתובב עם ילדים קטנים, אבל רק בתנאי שהם רגילים אליהם מגיל צעיר. הטבע הדומיננטי של גזע זה מקשה על האימון, המאלף צריך להיות בעל ניסיון, חזק ועקבי, כפי שאמרנו כלבי השר פיי ישמעו רק למי שייתפס בעיניהם כמנהיג דומיננטי, חשוב להקפיד שהכלב יתפוס גם את שאר בני המשפחה כדומיננטיים ויתנהג בהתאם. כלבי השר פיי יודעים להתאים עצמם לחיים בבית ולכן מהבחינה הזו האילוף שלהם יותר קל.