הכל על כלבים

תפקידו של מאלף כלבים

מאת נתן פרל, מאלף כלבים ומטפל בהתנהגות כלבים
ששת החודשים הראשונים של חייו הם התקופה החשובה לעיצוב אופיו של הכלב. זהו שלב בו מאוד חשוב להקפיד לחשוף את הכלב לכל הגירויים שאליהם הוא צפוי
מאחר ומאלף כלבים מנוסה ומבין את עולם הכלבים, תפקידו לייצג את הצד של הכלב אל מול הבעלים. עליו להדריך את הבעלים ולאלף את הכלב ועל ידי כך להביא למצב שבו קיימת הבנה בין הצדדים.


מומלץ מאוד להיעזר במאלף כלבים כבר בשלב בחירת הגור, ולהתאים את הכלב לבעליו. לדוגמא – כלב אנרגטי הזקוק לפעילות גופנית יומיומית לא מתאים לבעלים מבוגרים, או לבעלים שנמצאים רוב שעות היום מחוץ לבית.

מאלף הכלבים יכול להתאים את הגור לאורך החיים של הבעלים ע"י מגוון נתונים – גודל הכלב, מידת הנשירה, סביבת מגוריו, אופיו של הכלב ורצונותיהם של הבעלים.

ששת החודשים הראשונים של חייו הם התקופה החשובה לעיצוב אופיו של הכלב. זהו  שלב בו מאוד חשוב להקפיד לחשוף את הכלב לכל הגירויים שאליהם הוא צפוי להיחשף בחייו הבוגרים.  לדוגמא - כלב שנימצא משוטט במדבר ולא נחשף לאנשים ולרעשים של העיר, יתקשה מאוד בקשר עם חברה אנושית ויחשוש מרעשים של אוטובוסים, עבודות בניין ועוד...

חינוך הכלב
במקרים רבים בבסיסה של התנהגות לקויה של כלב עומדת תקשורת לקויה עם הבעלים – שמקורה בטעויות הנובעות מחוסר הבנה של דרך המחשבה של הכלב. טעות נפוצה היא לתפוס את הכלב "על חם" ולהעניש אותו. במקרים אלו הכלב מקשר את העונש לבעלים, ולומד לא לעשות את הפעולה השלילית ליד הבעלים – אלא לבצע אותה שלא בנוכחותם.

טיפול התנהגותי בכלבים מתמודד עם:
1. בעיות התנהגות נורמאליות, למשל: כלב שעולה על הספה, עושה צרכים בבית, קופץ על הבעלים, או מכרסם את הרהיטים והנעליים.

2. בעיות לא רגילות, למשל: כלב תוקפן כלפי בעליו, כלב שיש לו חרדת נטישה והורס את הבית כשבעליו יוצא.
נתמקד בבעיות ההתנהגות הנורמאליות לכלבים שכן הן הנפוצות יותר. קיימות שלוש דרכים להתמודד עמן:

ניתוב – מנתבים את הכלב להתנהגות חלופית: אם הכלב הורס חפצים ביתיים [נעליים, ניר טואלט] ניתן לו צעצועים המיועדים לכלבים, אם עולה על ספה נקנה לו מיטה לכלבים.

מניעה – מונעים מהכלב את ההרגל הבעיתי – באמצעות סגירה בחדר, כלוב טיסה, וכד'. שיטה זו לא מלמדת אלא מונעת.

ענישה – ברגע שהכלב מבצע את ההתנהגות השלילית תיווצר ענישה סביבתית [עדינה] ובדרך כלל  אסור שתתבצע ע"י הבעלים.

בכל מקרה בו אינכם מצליחים לחיות חיים שלווים עם כלבכם אנא גשו ליעוץ שעשוי להפוך את חייכם המשותפים למהנים הרבה יותר.