הכל על כלבים

שיטות לאילוף כלבים

מאת נתן פרל, מאלף כלבים ומטפל בהתנהגות כלבים
   
שלוש שיטות מרכזיות באילוף כלבים שכל מי ששוקל לאלף את הכלב שלו חייב לדעת!
אילוף הכלב הוא ללא ספק השקעה לשנים רבות - שנים של קשר טוב עם כלבכם ובעידן של היום בעל כלב מתעניין ומברר היטב לפני שהוא מחליט היכן לאלף את כלבו. לכן, ריכזתי עבורכם מידע אודות שלוש שיטות אילוף כלבים מרכזיות וצרפתי את ה- "אני מאמין שלי" בכל הנוגע לאילוף כלבים ולהתמודדות עם בעיות התנהגות בכלבים.

שיטת ניתוב יצרים
שיטה המותאמת בעיקר לכלבי עבודה מכיוון שמסתמכים על יצרים חזקים ולרוב כלבי הבית אין יצרים חזקים. בשיטה זו בוחרים גור מגזע בעל יצר עבודה גבוה ומחזקים את המוטיבציה מגיל צעיר ובעבור מימוש היצר הכלב יעבוד.
* כלבי צאן "מוטרפים" דרך יצר ציד המכוון לאיסוף כבשים.
* נגרום לכלב למשחק אובססיבי עם כדור ונכוון למוטיבציה למציאת נעדרים ו/או לחיפוש סמים, כשהכדור הוא הפרס.
הידע מהשיטה הוא בסיס כלבני להבנת העבודה עם כלב הבית.

השיטה הקלאסית
השיטה מסתמכת על הימנעות מתיקון ועל סמכות הבעלים. מדובר בשיטה וותיקה בה הכלב לומד מה לא לעשות. זוהי השיטה טובה לגבולות משמעת ולבעיות התנהגות נורמאליות. חשוב לא להלחיץ את הכלב ורצוי לעבוד בצורה עדינה ולא להיסחף לכוחניות.
טעויות/חסרונות בשיטה: תלות ברצועה, תיקון בכל מחיר, תיקון כשתופסים על חם, הרמת קול. מאלפים שמתקנים את הכלב בעוצמה ולא פתוחים לרעיונות עדינים וטובים יותר, יוצרים נזק לתדמית של השיטה.

השיטה החיובית
השיטה אינה מסתמכת על סמכות ואין אכיפה לפקודה. המשמעת עובדת מצוין כשאין הסחות וכשיש צופר. זוהי טכניקה מצוינת לכלבי שרות, לטריקים ולבעיות התנהגות לא נורמאליות כגון חרדות ותוקפנות. במקום פקודה יש "אות", מציעים לכלב מה לעשות בתמורה לצ'ופר או פרימק (חיזוקים מהחיים).
חסרונות לשיטה: האידיאולוגיה לעיתים מעפילה על התוצאה. אין אכיפה והכלב מנצל זאת. תלות בצופר וקושי בהתמודדות מול הסחות דעת.

בבואנו לבחור מאלף כלבים עלינו לקחת בחשבון שמאלף שעובד בשיטה אחת מתעלם מהמון ידע, כך שהכלים והפתרונות שלו מוגבלים, האני מאמין שלי נוצר ממאות אילופי כלבים שהגיעו אלי לאחר אכזבה מתהליכי אילוף המסתמכים על שיטה אחת, הניסיון שלי לימד אותי איך ומתי לשלב את הכלים המתאימים לכל מצב ולכל כלב. מניסיוני הרב, שילוב מושכל של הטכניקות ממגוון השיטות הקיימות ושימוש בכלים הומניים בעבודה עם כלבים אך לא בנאיביות, מוביל לתהליכים ולתוצאות המוצלחות ביותר.