הכל על כלבים

יש לכלב נשירה? מה עושים

מאת ד"ר דיויד רוזנבלט הוטרינר הראשי של בונזו
בעונות המעבר, רוב הכלבים מחליפים את הפרווה. לקראת הקיץ, מעיל החורף של הכלב נושר וצומחת במקומו פרווה יותר דלילה המתאימה לקיץ.
אם היה לי דולר על כל פעם שמישהו שאל אותי על נשירה, הייתי אדם מאד עשיר. הנשירה, היא אחת הבעיות המטרידות ביותר אנשים שמגדלים כלבים. יש אנשים שנמנעים מלגדל כלב בגלל שהם לא רוצים ''את כל השערות האלה''. מאמר זה יכול לסייע לכם לפתור או להקל את בעיית הנשירה.


ראשית, חשוב להדגיש שנשירת שיער בכלבים היא תופעה נורמאלית לחלוטין. מחזור החיים של השיער הוא כזה, שכל שערה מתבגרת, מתה, נושרת ולבסוף צומחת תחתיה שערה חדשה שגם היא תמצא את עצמה יום אחד על הספה או השטיח. זהו תהליך טבעי הנמשך כל השנה.

בנוסף, בעונות המעבר, רוב הכלבים מחליפים את הפרווה. לקראת הקיץ, מעיל החורף של הכלב נושר וצומחת במקומו פרווה יותר דלילה המתאימה לקיץ. בחודשים מרץ עד מאי הנשירה בעיצומה. לקראת החורף, כלבים רבים משירים את הפרווה הדלילה כדי לפנות מקום לפרוות החורף, כך שגם חודשים ספטמבר עד נובמבר הם חודשי נשירה  (פחות מציקה מנשירת האביב).  שלא תבינו שכל הפרווה נופלת בו זמנית ושאז מתחילה צמיחה של פרווה חדשה, נשירה בכלבים זהו תהליך הדרגתי.

קיימים גזעי כלבים שמבנה הפרווה שלהם יותר דומה לשיער של בני אדם ותופעת הנשירה אצלם הרבה יותר מתונה. אלה כוללים בעיקר את כלבי הפודל לסוגיהם. אפילו פיתחו גזע חדש המכונה ''לברדודל'', שהוא הכלאה בין לברדור לפודל, במיוחד לטובת אנשים עם אלרגיה לפרוות כלבים. ללברדודל יש אופי של לברדור ופרווה של פודל. יש גם גזעי כלבים ללא פרווה; הכלב הסיני המצויץ והמקסיקן hairless הם גזעים עירומים שיש להם פרווה רק בראש ובקצה הזנב!

יתר בעלי הכלבים נשארו ''תקועים'' עם הנשירה ולכבודם אביא צרור עצות:

בכל מקרה של חשד לנשירה מוגזמת חשוב לבקר עם הכלב במרפאה וטרינרית. זאת משום שלא כל נשירה היא טבעית ונורמלית ויש לוודא שהכלב אינו סובל ממחלת עור או מחלה אנדוקרינית הגורמות לאבדן פרווה. זה נכון במיוחד אם הנשירה מלווה בקרחות, התגרדות מוגזמת, פצעים, אדמומיות בעור, ירידה בתפקוד ו/או בתיאבון וכיוצא באלה סימני מחלה.

ככל שהמזון של הכלב הוא מאיכות גבוהה יותר, כך משתפרת בריאות הפרווה והנשירה עשויה להתמתן. המרכיב החשוב במזון המגן על הפרווה הוא חומצת השומן החיונית, חומצה לינולאית. חומצת שומן זו נפוצה בשמנים צמחיים. לפני שהיו מזונות תעשייתיים באיכות גבוהה, היינו ממליצים לאנשים לתגבר את המזון עם ''כף מרגרינה'' או ''כפית שמן חמניות''. כיום, מזונות יבשים מחברות רציניות מכילים כמויות מספיקות של חומצה זו ואין צורך בתוספים, אלא אם הוטרינר מזהה בעיה מיוחדת.

הברשה תכופה אינה מונעת נשירה אבל בהחלט משפרת את ההתמודדות עם השיער המתפזר בבית. ככל שמרחיקים יותר פרווה מתה בהברשה, שואב האבק עובד פחות.

תספורת לקראת הקיץ היא תמיד אופציה. כדאי לקחת את הכלב למספרה לכלבים ולא לעשות זאת לבד בבית. התספורת גם מפחיתה באופן דרמטי את כמות השיער המפוזר בבית, גם מקלה על המניעה של פרעושים וקרציות וגם מפחיתה עומס חום. יש גזעים שלא ממליצים לספר, אולם ניתן בפועל לספר כל כלב. התייעצו במספרה לגבי הפתרון הנכון ביותר עבור הכלב שלכם.

לסיום, נתקלתי ביותר מדי אנשים שמחליטים שלא מתאים להם יותר להחזיק כלב ''בגלל השערות''. אל תגזימו. זה חלק מגידול חית המחמד. זכרו גם, ששערות של כלב אינן מזיקות לבריאות.