הכל על כלבים

כלבת: כל מה שחשוב לדעת

יתכן ובעתיד החוק לגבי מתן החיסונים השנתיים לכלבת יורחב גם לחתולים, בינתיים, חיסון כלבת לחתולים אינו חובה, אך הוא מומלץ, במיוחד באזורים מוכי כלבת ואצל חתולים שנוהגים להסתובב מחוץ לבית. אגב, מומלץ לחסן גם סוסים.
לקראת יום הכלבת הבנלאומי שיתקיים ב28/9 , ד"ר דייויד רוזנבלט, וטרינר ויועץ חברת ביו פט יצרנית בונזו ולה קט מעניק טיפים לשמירה על חיות המחמד האהובות שלנו, וגם על עצמנו, מפני מחלת הכלבת. מחלת הכלבת היא מחלה קשה מאוד ולכן לעולם אין לזלזל בה. מאידך, זאת מחלה נדירה ולה אמצעי מניעה יעילים ביותר. אם נקפיד תמיד על 5 כללי הזהב נוכל להימנע ממחלת הכלבת.

מהי מחלת הכלבת?
כלבת היא מחלה נגיפית קטלנית שעלולה לפגוע בכל בעל חיים השייך לקבוצת היונקים, כולל בני אדם. הנגיף עובר מבעל חיים לבעל חיים כאשר הרוק של החיה הנגועה מגיע לרקמות הרכות של הקורבן. הדבר קורה בדרך כלל כאשר חיה נגועת כלבת נושכת, אך ניתן להידבק גם ממגע של רוק על פצע. היו מקרים נדירים בהם רופאים סבורים שחתול נגוע בכלבת העביר את המחלה דרך שריטה.

כאשר נגיף כלבת חודר לקרבן לוקח לו כמה ימים עד שהוא מתבסס במערכת העצבים ומתחיל לנדוד באיטיות לחוט השדרה ומשם למוח. הדרך למוח יכולה לקחת מספר ימים או מספר חודשים. רק עם הגעת הנגיף למוח החיה מתחילה להראות סימני כלבת. בשלב זה הנגיף עובר לבלוטות הרוק. הנגיף במוח גורם לחיה "להשתגע". חיות נחמדות הופכות להיות לעתים קרובות תוקפניות וחיות בר עלולות להיות פתאום נחמדות ולחפש קרבת אנשים. מרגע התחלת סימני הכלבת וקיום נגיפים ברוק, לחיה יש כעשרה ימים להדביק את קורבנה לפני שהיא מתה.
 
מה עושים אם אדם ננשך על ידי חיה?
1.אם הנושך הוא חית מחמד עם בעלים, הנוהל הוא להכניסו להסגר למשך 10 ימים. אם החיה
הנושכת מסוגלת היתה להעביר כלבת בזמן הנשיכה, אזי היא תמות מכלבת במהלך ההסגר.
בדיקה פתולוגית תבוצע ואם היא תמצא נגועה, האדם או החיה שננשכה יטופל בנוגדנים נגד כלבת.
בשלב זה הנגיף עדיין לא נודד במערכת העצבים ולכן מתן נוגדנים יכול להציל חיים.

2.אם הנושך הוא חית מחמד משוטטת או חית בר, ינסו ללכוד אותה. לאחר מכן ימיתו אותה ויבצעו
בדיקה פתולוגית. את האדם או החיה שננשכו יחסנו רק אם החיה שהומתה נמצאה נגועה בכלבת.

3.אם לא בטוח מי נשך, או שלא מצליחים למצוא את הנושך מחסנים את מי שננשך כאילו הנושך
היה נגוע בכלבת.

בכל מקרה שמתגלה מקרה של חיה נגועה בכלבת, מחסנים את כל מי שבא במגע עם החיה הנגועה. בעלי חיים שבאו במגע עם החיה החולה, ואשר לא קיבלו חיסון נגד כלבת, מומתים. לשלטונות מותר להמית כל חיה שבאה במגע עם חיה חולה, או להסגירה לתקופה ממושכת.

על פי החוק יש חובה לחסן כלבים נגד כלבת
חוק הכלבת בישראל קובע שיש לחסן כל כלב נגד מחלת הכלבת בגיל 3 חודשים ופעם בשנה. החיסון נעשה אצל רופא/ה הוטרינר/ית של הרשות המקומית או על ידי רופא/ה וטרינר/ית פרטי/ת שקיבל/ה הרשאה לכך. בעלי כלבים חייבים על פי חוק לסמן את כלבם המחוסן באמצעות שבב אלקטרוני. השבב מוזרק מתחת לעור באזור העורף. החדרת השבב נעשה על ידי הרופא/ה המחסן/ת בעת החיסון והשבב נשאר לכל החיים. בידי הרופאים הוטרינרים והרשויות מכשירי סריקה אשר מזהים את השבב כאשר מעבירים את המכשיר סמוך לעורפו של הכלב. כך ניתן לדעת את פרטי הכלב ומצב החיסון שלו בכל עת.

ומה לגבי חתולים?
יתכן ובעתיד החוק לגבי מתן החיסונים השנתיים לכלבת יורחב גם לחתולים, בינתיים, חיסון כלבת לחתולים אינו חובה, אך הוא מומלץ, במיוחד באזורים מוכי כלבת ואצל חתולים שנוהגים להסתובב מחוץ לבית. אגב, מומלץ לחסן גם סוסים.

5 כללי הזהב למניעת פגיעה מכלבת:
1. וודאו שהכלבים והחתולים שלכם מחוסנים נגד כלבת החל מגיל 3 חודשים ופעם בשנה
2. אל תתנו לכלבים לשוטט ללא השגחה
3. הודיעו למחלקה הוטרינרית ברשות המקומית על כלבים משוטטים שאין להם בעלים
4. בכל מקרה בו חית מחמד מתה מכל סיבה שהיא הודיעו על כך מייד לרופא/ה הוטרינר/ית שלכם
5. בכל מקרה של נשיכה מיונק כל שהוא על מי שננשך להודיע מייד לרופא המשפחה ועל הבעלים
של הנושך להודיע מייד לרופא/ה הוטרינר/ית. יש לשטוף את מקום הנשיכה עם מים וסבון.