הכל על כלבים

טיפים: גידול גורי כלבים

מאת ד''ר דיויד רוזנבלט, הווטרינר הראשי של בונזו
לילה ראשון בלי אימא עלול להיות מאד קשה עבור הגור וכתוצאה מכך עבור כל בני הבית. מומלץ לקחת בובת פרווה, לרוקן ממנה קצת מילוי, ולדחוף לתוכה בקבוק מים חמים ושעון מתקתק.
לפני כמה ימים נכנסו למרפאה שלי שניים: אדם שפוף עם עיניים אדומות מעוטרות בעיגולים שחורים, ולצדו גור לברדור צהוב בן חודשיים, כולו כשכושים, ליקוקים ואנרגיה. "דוקטור!" הפציר בי האיש המסכן, "אני לא יודע מה לעשות! שלושה ימים שאני לא ישן! המפלצת הקטנה ישנה כל היום כדי שיהיה לה כוח לבכות כל הלילה. הוא מחרבן ומשתין בכל הבית כדי להתנקם בי על זה שעזבתי אותו בבוקר. הוא עוד לא אצלי שבוע והוא כבר הספיק לאכול כרית, נעל עור, זוג תחתונים ואת זיכרונותיה של גיישה. הצילו!!!" "הירגע," אמרתי לו. "אתה לא הראשון שתוהה מדוע גורי כלבים לא באים עם ספר הוראות."


לכבוד הלקוח הטרוד הזה ולכבוד כל מי שיודע בדיוק על מה הוא מדבר, לפניכם מספר טיפים שכדאי לדעת על אודות גידול גור כלבים:

הדבר הראשון שיש לעשות עם גור חדש הוא לגשת לוטרינר/ית. תתקשרו לקבוע תור, ותיקחו אותו על הידיים. אל תניחו את הגור החדש שלכם על הרצפה באזור המרפאה או בתוכה ואל תתנו לו להתרחרח עם כלבים אחרים הממתינים בתור. סביר להניח שהגור מעולם לא קיבל חיסון והוא חשוף מאד למחלות מדבקות, מה שלא חסר במרפאה וטרינרית.

תשאלו את הוטרינר או הוטרינרית הכל. אל תתביישו. חשוב שתקבלו מידע על כלבים. אם הרופא/ה קצר/ת רוח עם שאלותיכם לכו לרופא/ה אחר/ת.

אסור לדחות את הביקור הראשון הזה, כי חייבים להכניס את הגור באופן דחוף למשטר חיסונים. אתם צריכים לחשוש במיוחד משתי מחלות גורים נפוצות וקטלניות: פרוו וכלבלבת. נגד שתיהן יש חיסון יעיל.

לילה ראשון בלי אימא עלול להיות מאד קשה עבור הגור וכתוצאה מכך עבור כל בני הבית. מומלץ לקחת בובת פרווה, לרוקן ממנה קצת מילוי, ולדחוף לתוכה בקבוק מים חמים ושעון מתקתק. השכיבו את הגור לישון עם הבובה החמימה והמתקתקת והרי לכם תחליף אימא שעשוי להרגיע מאד את הגור.

*חשוב לוודא, שהשעון לא מכוון לצלצל בשש בבוקר :)

התחילו להאכיל את הגור במזון יבש לגורי כלבים כבר מהיום הראשון. אם המרקם קשה בשבילו ניתן לרכך את הכופתיות עם מעט מים פושרים. אין צורך לתת לגור כל דבר אחר לאכול! לא חלב ומוצריו, לא לחם, לא ביצים, לא כדורי קלציום, לא כלום. רק מזון יבש לגורי כלבים וצלחת מים טריים.

יש להאכיל את הגור לעתים קרובות. בשלושת החודשים הראשונים לחייו הוא צריך לקבל אוכל 4 פעמים ביום. הוראות האכלה מפורטות אמורות להופיע על אריזת המזון.

אילוף גורי כלבים: לעולם, לעולם אין להכות כלב, ובטח לא גור כלבים. את כל מה שאתם רוצים שהוא ילמד תלמדו אותו בדרך החיוב. בכל פעם שהוא עושה משהו טוב יש לשבח אותו בהתלהבות גדולה תוך מתן חיזוקים חיוביים: "כלב טוב! גאון! כל הכבוד!" גם חטיפים יכולים לשמש כחיזוקים חיוביים. תזכרו: כלבים לומדים דרך "התניות" – הם לומדים בצורה של "אם …אז … ", אבל אין להם זיכרון לטווח ארוך. כלומר, אם תחזרו הביתה ותגלו שהגור אכל את הספה ותתחילו להכות אותו ולצרוח עליו, הלקח שלו יהיה: "אם … הבעלים שלי חוזרים הביתה, אז … אני חוטף."  הספה בכלל לא תיכנס למשוואה. לעומת זאת, אם הגור יעשה פיפי בגינה ותרעיפו עליו שבחים, השיעור יהיה: "אם … אני עושה פיפי בגינה, אז … אני מקבל ליטופים וחיבוקים".

הגור החמוד שלכם הוא מאד בר מזל שיש לו אתכם. על כל גור כמו שלכם שמוצא משפחה, עשרות גורים אחרים מומתים. לא חסרים בארץ גורי כלבים וכדי שלא יהיו עוד גורים חסרי בית יש לעקר או לסרס גור בערך בגיל 7 חודשים. כדאי לקבוע כבר עכשיו תור לוטרינר כדי שלא תהיו מופתעים.