הכל על כלבים

טיפול בכלבים: שאלות ותשובות

שאלות ותשובות בנושא טיפול כלבים מחכות לך כאן עכשיו:
ש: האם צריך לתת חיסונים לכלבים?
ת: כן. החוק בישראל מחייב חיסון כלבת לכל כלב בגיל שלושה חודשים ופעם אחת בשנה לכל החיים. 
בנוסף, כדאי מאד לתת לכלבים חיסון משושה. חיסון זה מונע שש מחלות כלבים חשובות:
א. שתי מחלות נגיפיות הגורמות לדלקת בדרכי האוויר העליונות ("שפעת").
ב. מחלת העכברת (לפטוספירוזיס) הנגרמת על ידי חיידק אשר עלול לגרום למחלה גם בבני אדם!
ג. מחלת הכלבלבת, מחלה נגיפית קטלנית הפוגעת בכל מערכות הגוף ומתבטאת בשלשולים, הקאות, דלקות עיניים, פגיעה במערכת העצבים ועוד סימנים קשים נוספים. המחלה אופיינית לגורי כלבים.
ד. דלקת כבד נגיפית הגורמת לצהבת.
ה. מחלת הפרוו (parvo), הנגרמת על ידי נגיף אלים במיוחד אשר פוגע קשות במערכת העיכול של גורי כלבים, גורם לשלשול דמי ועלול להסתיים במוות. 
את החיסון המשושה נותנים לגורים שלוש פעמים: בגיל 6-8 שבועות, 10-12 שבועות ו- 14-16 שבועות. אח"כ נותנים לכלב חיסון משושה פעם בשנה במשך כל החיים.
חשוב לדעת!! החיסון המשושה חיוני עבור גורים. ללא הגנה מפני מחלות הפרוו והכלבלבת חייו של הגור בסכנה ממשית.
בכל מקרה, יש להתייעץ עם הוטרינר לקביעת תכנית חיסונים.
 

ש: מה עושים נגד פרעושים?
ת: פרעושים הם חרקים טפיליים הניזונים מדם. הפרעוש הבוגר חי על הכלב וה"פרעושית" מטילה המון ביצים. שלא כמו ביצי כינים בבני אדם הנשארות דבוקות לשערה, הביצים של ה"פרעושית" נופלות מהכלב לרצפה ומתגלגלות לפינות אפילות וחריצים. מתוך הביצים בוקע זחל של פרעוש, ייצור זעיר שקשה מאד להבחין בו אשר מסתובב על הרצפה ובמקומות מסתור. בשלב מסוים הזחל הופך לגולם ומהגולם בוקע פרעוש חדש שמתחיל את כל התהליך מהתחלה. חשוב לטפל בכלב הסובל מפרעושים, אשר מהווים מטרד בריאותי ותברואתי ובנוסף מעבירים לכלב תולעים שטוחות. יש להתייעץ עם רופא וטרינר על מנת לבחור את תכנית הטיפול והמניעה הטובה ביותר. על פי רוב, יהיה צורך לטפל הן בכלב והן בסביבתו. 
 
ש: מה עושים נגד תולעים?
ת: כלבים סובלים משני סוגי תולעים: תולעים עגולות ותולעים שטוחות. התולעים חייות במעיים של הכלב. על - מנת להתנקות מהתולעים יש לתת לכלב תרופה קוטלת תולעים, שניתן להשיג בכדורים, בסירופ או בזריקה. הוטרינר יחליט מה הכי מתאים לכלב שלכם. חשוב לדעת שתולעים שטוחות מועברות על ידי פרעושים וכל עוד לא מטפלים בבעיית הפרעושים של הכלב הטיפול נגד התולעים לא יהיה אפקטיבי. 
חשוב לזכור שחלק מתולעי הכלבים יכולות לעבור לבני אדם (ולהיפך).
 
ש: האם מותר לרחוץ גור?
ת: כן. אפשר לרחוץ גור בכל גיל, כל עוד דואגים שלא יתקרר. יש להשתמש בתכשיר מיוחד לרחיצת כלבים. 
ברחיצת כלבים בוגרים יש להשתמש בתכשיר מיוחד, וניתן לרחוץ אותם בכל הזדמנות שהכלבים מתלכלכים.  
 
 
ש: מה זה מחלת "שיעול המכלאות"?
ת: מחלה אשר פוגעת בדרכי האוויר העליונים של כלבים. הגורם העיקרי הוא חיידק בשם "בורדטלה ברונכיספטיקום" אשר גורם לשיעול אופייני הנשמע כאילו הכלב מנסה להוציא משהו מהגרון. המחלה מאד מדבקת, במיוחד בקרב כלבים שנמצאים בקרבה זה לזה. המחלה אינה קשה על פי רוב, ויכולה לחלוף מאליה ללא טיפול. בכל מקרה יש לפנות לוטרינר, כי הזנחה של "שיעול המכלאות" עלולה לגרום לסיבוכים נוספים. קיים חיסון למניעת "שיעול המכלאות" ומומלץ לשקול מתן חיסון זה אם מתכננים לשים את הכלב בפנסיון או אם הוא עתיד להיות במצב בו הוא פוגש כלבים רבים.