הכל על כלבים

חרדה אצל כלבים

מאת ד''ר דיויד רוזנבלט, הווטרינר הראשי של בונזו
לאור המצב הביטחוני עמו אנו מתמודדים בימים אלה, להלן כמה טיפים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם כלב מבוהל עקב רעש האזעקות והנפילות.
אמנם כלבים אינם מבינים מהי מלחמה או את משמעותיה, אך הם בהחלט מסוגלים לבצע קישור תודעתי בין אירועים שונים.
כך, למשל, כלב יכול לקשר בין רעש של דלת מקרר שנפתחת לבין קבלת אוכל. באותה מידה, כלבים מסוגלים לקשר בין אזעקת "צבע אדום" לבין חרדה ופחד (בעיקר כשהם רואים סביבם משפחה במנוסה אל עבר המרחב המוגן הסמוך או אל חדר המדרגות).

לאור המצב הביטחוני עמו אנו מתמודדים בימים אלה, להלן כמה טיפים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם כלב מבוהל עקב רעש האזעקות והנפילות:

1) ככל שניתן, יש להימנע משחרור כלבים לשיטוט עצמאי ברחובות. מומלץ שהכלבים יסתובבו כשהם קשורים לרצועה. בנוסף, יש להימנע מהשארת שערים פתוחים.

2) ניתן ללמד את הכלב להגיע לממ"ד יחד עם בני המשפחה עם שמיעת האזעקה, וזאת על ידי שימוש בצעצוע אהוב או בצ'ופר החביב במיוחד על הכלב, באמצעותו ניתן "לשכנע" את הכלב כי הכניסה לממ"ד איננה מפחידה אלא דווקא הזדמנות לחוויה ול"שעת משחק" נעימה.

3) כשנשמעת אזעקת צבע אדום, כדאי להגביר רעשים אחרים בבית (לדוגמא: רדיו, טלוויזיה וכדומה), וזאת על מנת "לעמעם" את רעש האזעקה או נפילת הטילים ולמנוע בריחה של הכלב אל מחוץ לטווח ראייה.

4) כדאי לנצל את ההפוגות בין האזעקות לצורך טיולים רגליים עם הכלב. הטיולים יעזרו לכלב (ולבעליו) להוציא אנרגיה, ובנוסף ישדרו לכלב "עסקים כרגיל" וישמרו על שגרת החיים המוכרת לו.