מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

שלטי Shetland Sheepdogs

בישראל הרבה אנשים מתייחסים לכלבים מגזע שלטי בשם – לאסי ננסי, בעיקר בגלל שהכלב דומה מאוד ללאסי האהובה והמוכרת – כלבה מגזע קולי.
גזע כלב הרועים שלטי נחשב לגזע קטן. הפרווה שלהם ארוכה מאוד והגוונים המוכרים שלה הם חום זהוב עם כתמים של לבן , בעיקר על החזה וקצוות פרווה שחורים. ישנם גם כלבי שלטי שהצבע הדומיננטי בפרווה שלהם הוא שחור או צבע אפור-כחול.
אחד הדברים המרשימים ביותר אצל הכלבים מגזע שלטי הוא הפרווה הארוכה והמפוארת שלהם, המשולבת עם פנים מחודדות ומבט דרמטי ונאה. הפרווה של כלב השלטי מורכבת מפרווה כפולה – הפרווה העליונה היא בעלת שיער ארוך, ישר וחלק אשר מגן על הכלב מפני מזג אוויר קר, הפרווה הזו היא גם דוחת מים ומאפשרת לכלב להישאר יבש גם כאשר יורד גשם כבד. הפרווה התחתונה עבה יותר וצפופה ושומרת על חום גופו של הכלב באקלים קר.

גובה ממוצע של כלב בוגר: 38 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 12 ק"ג.

מלבד עבודה נוספת של טיפוח פרוות הכלבים, כלבים מגזע שלטי הם כלבי לוויה נהדרים. הם נאמנים, מלאי חיבה, אינטליגנטים ומוכנים להיענות לכל בקשה. הם נהדרים עם כל בני המשפחה וגם עם ילדים, בעיקר מכיוון שהם מלאי אנרגיה ממש כמוהם אם לא יותר. חשוב לנקוט זהירות עם הילדים, מכיוון שגזע השלטי הוא גזע קטן שיכול להיפגע בקלות, לכן פיקוח על הילדים הוא הכרחי. כלבים מגזע שלטי גם נוטים לנשוך בקרסוליים בגלל אינסטינקט רעיית הצאן שלהם. הנשיכה בקרסוליים היא לרוב ללא פגיעה ובדרך כלל גם אינה כואבת.
כלבים מגזע שלטי חוששים מעט מזרים, מה שהופך אותם גם לכלבי שמירה טובים. אתם תצטרכו להעביר את כלבי השלטי תהליך חיברות ראוי כאשר הם מאוד צעירים, כך שהם ידעו מתי הם צריכים לשמור ומתי הם צריכים לקבל את האורחים הזרים. לעיתים קרובות ניתן לאמן את כלב השלטי לנבוח 2-3 נביחות בלבד כאשר מבקר מגיע.
רוב כלבי השלטי לומדים לתקשר טוב עם אנשים, כל עוד תשימו אותם במצבים חברתיים חדשים, שבהם הם ילמדו כיצד להתאים עצמם לאנשים אחרים שהם לא רגילים לראות.
לכלבי שלטי יצא מוניטין שהם קולניים מאוד, אבל בזכות חוכמתם הרבה, אתם תצליחו לאמן אותם להיות כלבים שקטים יותר.
כלבים מגזע שלטי נחשבים לאחד הגזעים החכמים ביותר והם ממוקמים במקום ה- 6 מתוך 132 גזעים שונים שהאינטליגנציה שלהם נבדקה. כלב השלטי הוא חיית מחמד מעולה ולא משנה אם מדובר בזכר או בנקבה, כאשר הצורך לרצות את הבעלים הוא חזק מאוד אצל כלבים אלו.
כלב מגזע שלטי יתריע כאשר זר מגיע, אבל הוא לא יתקוף, אלא אם כן הוא מרגיש מאוים. האינסטינקט שלהם לרדוף אחר מכוניות נוסעות, יכול לסכן את חייהם, לכן עליכם להקפיד שהם יהיו תמיד תחת פיקוח מתאים
כלבים מגזע שלטי יכולים לסבול ממספר בעיות בריאותיות תורשתיות כגון: ניוון רשתית העין שיכול לגרום לעיוורון, דיספלסיה של מפרק הירך, אפילפסיה, בעיות בבלוטת התריס, אי קרישת דם ובעיות בעור.
אפשר לשלול חלק מהבעיות הבריאותיות שציינו, על ידי בדיקה מוקפדת של אילן היוחסין של הכלב וגם על ידי ביקורת וטרינרית קפדנית.
את פרוות כלב השלטי צריך להבריש פעם אחת בכל שבוע או שבועיים, בעיקר לאחר רחצה. כלבים השלטי הם כלבים נקיים מאוד, אשר מסוגלים לטפל בעצמם בפרווה שלהם, אולם הבעלים צריך להוריד באמצעות הברשה את השיר הנושר, לגזור קשרים ואף לספר את הכלב בחלקים שבהם הפרווה נוגעת ברצפה. באקלים חם ובתקופות של נשירה מוגברת תצטרכו להבריש מספר פעמים גדול יותר את פרוות כלבכם. חפיפה נוספת דרושה בעונות של הנשירה המוגברת כדי לעזור לפרווה להישאר מאווררת.
כלבים מגזע שלטי הם כלבים גמישים, זריזים ופעילים. הם זקוקים לאתגרים פיזיים ונפשיים כדי שהם יהיו באמת מאושרים. כלבים אלו נוטים לרדוף אחר כל דבר – חיות, ילדים, אנשים וכל דבר אחר שנמצא בתנועה. למרות שאתם רוצים לשמור על כלבכם בטוחים, אתם חייבים לדאוג לכך שהם יפרקו את
האנרגיה שלהם באמצעות ריצה בשטח פתוח שבו הם יכולים לרוץ באופן חופשי.
כאמור כלבים מגזע שלטי הם כלבים חכמים מאוד ואפשר לאמן אותם בקלות להחזיר פריסבי או כל חפץ אחר. כלבי השלטי אוהבים לרוץ וישמחו לרוץ אתכם. למרות שמדובר בכלבים אינטליגנטיים מאוד אשר ניתן לאלפם בקלות וכמעט ללא הכשרה, האינסטינקט שלהם להיות חופשיים גורם להם לרוץ אחר בעלי חיים אחרים או כלי רכב בתנועה. הכשרה מוקדמת תוכל לעזור לכם לעצור את הכלב מיד כאשר הוא מתחיל לרוץ.
כדאי להתחיל באימון כאשר השלטי הוא גור או כלב צעיר, את התוצאות הטובות ביותר תוכלו להשיג באמצעות אילוף בכיתה עם כלבים נוספים, אשר יעבירו את הכלב גם תהליך חיברות נכון. כלב השלטי הוא כלב אינטליגנטי במיוחד, אשר הרצון שלו לציית במהירות ובלהיטות, יעזור לכם לאלף אותו בקלות