מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

שי צ`ו Shih Tzu

שי-צ'ו הוא כלב קטן בעל פרווה מפוארת שיכולה להיות כמעט בכל צבע. הפרווה של כלב השי צ'ו היא ארוכה מאוד מעל ודחוסה מתחת. כאשר הכלב
בוגר הפרווה התחתונה מעניקה לו מראה חינני. ראשם וזנבם של כלבי השי-צ'ו נישא גבוה. הגוף של הכלבים קומפקטי ומעט יותר גבוה מאשר ארוך.
מבנה הגוף החסון שלהם חבוי מתחת למעטה של שיער מפואר. השיער על קצה אפו של הכלב צומח כלפי מעלה. ראשם מעוגל ויש להם זקן ושפם.
העיניים של כלב השי צ'ו הן גדולות ועגולות ומביעות אמון וידידות. אוזניהן מכוסות בשיער ארוך שמגיע כמעט עד הרגליים. כלבים אלו אינם משירים
הרבה שיער ולכן הם טובים גם לסובלים מאלרגיה.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 21-27 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 4-9.5 ק"ג
כלבי השי צ'ו הם כלבים חסונים, קופצניים ומענגים. הכלבים האלו שובבים מאוד, אך מתוקים. אופים המלא בשמחת החיים הופך אותם לבני לוויה טוביםלכלבי השי צ'ו אופטימיות גבוהה והם אוהבים לשחק ולהשתולל. כלבי השי-צ'ו מלאי חיבה למשפחתם וטובים מאוד עם ילדים.
למרות אופיים המתוק הם יכולים לגלות נטייה לעקשנות ואפילו קשיחות. הם נחשבים גם ככלבי שמירה שמודיעים באמצעות נביחות על כל אירוע חדש. כיף לאהוב את כלבי השי-צ'ו והם גם מסתדרים נפלא עם חיות מחמד אחרות. כלבים אלו זקוקים לתשומת לב וחשוב שהם יהיו  פעילים באמצעות משחקים או שפשוט יהיו אהובים על ידי הבעלים שלהם ושאר בני המשפחה. זה מחזה נפלא להתבונן בהם משתוללים ושמחים וגם כאשר הם מתרפקים
עליכם באהבה.
לכלבי השי-צ'ו עשויות להיות בעיות נשימה כגון: נחירות, זיהום או צפצופים. הם יכולים להיות מועדים לדלקות אוזניים, אם לא תקפידו לנקותן באופן קבועכלבים מגזע זה יכולים לסבול גם מבעיות בעמוד השדרה בגלל רגליהם הקצרות. כלב שי-צ'ו יכול לסבול מעודף משקל שיפגע בבריאות שלו ולכן עליכם לטפל בהשמנה שלו מיד כאשר היא מתחילה. כמו כן, הקפידו לשמור על ניקוי השיניים שלהם, כדי למנוע מחלות חניכיים.
כלב שי-צ'ו מתאים לחיים גם בעיר וגם בכפר, בעיר הם מסוגלים להתרגל בקלות לרעשים ולסגנון החיים בדירה. כלבי השי-צ'ו גאים להסתובב בין המוני אנשים כאשר הם קשורים ברצועה. בגלל הצורך שלהם בחברה ותשומת לב חשוב לגדל אותם בתוך הבית.
הפרווה העשירה של כלבי השי-צ'ו היא האחראית למראה האלגנטי שלהם. עליכם לטפח את הפרווה במשך 15 דקות בכל יום. למרות שזה נשמע
כמו המון עבודה, אם הכלב מתרגל לכך מגיל צעיר, הטיפוח נעשה בקלות. שמרו על הפרווה נקייה ועל כך שהשיער לא ייגע בעיניים הרגישות של הכלב אתם יכולים פשוט לאסוף את השיער בקוקו קטן. כלבים אלו זקוקים לרחצה פעם בשבוע.
כלב שובב זה אוהב מאוד לשחק, אבל הוא זקוק גם לטיולים קצרים סביב השכונה. הם נוטים לנוח הרבה, לכן אתם תצטרכו להפעיל אותם ולשמור עליהם בכושר. הם אוהבים לחטוף את ה"טרף" שלהם (גרב או בובה קטנה) ולרוץ עמה למקום אחר, שם הם יעדיפו לשכב עם ה"טרף" שלהם בין הרגליים.
כדאי להתחיל באילוף הכלבים מיד כאשר הם נכנסים לביתם החדש. האילוף שלהם צריך להיות קצר אך תכוף. למשל, 10-15 דקות ביום, שלוש פעמים ביום. כלב מגזע שי-צ'ו יכול להיות בעל טווח קשב קצר. הם כלבים חכמים מאוד שיכולים להיות עקשנים לפעמים. קל לאלף את כלבי השי-צ'ו עם סבלנות ואווירה של חוויה– הם מגיבים היטב לדברי שבח ולגמול על עבודה טובה. בשל גודלם ושובבותם חשוב להשגיח עליהם כל הזמן.