מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

סיני מצויץ Chinese Crested Dog

גזע הסיני המצויץ מגיע עם שני סוגי פרווה, האחת היא זו שרובינו מכירים, עור קירח ופלומת שיער נוצתי על הראש, האוזניים הזנב והרגליים. הסוג השני והמוכר פחות הוא כלבים עם פרווה מלאה וארוכה. מבנה הראש של הכלב הסיני המצויץ מזכיר שועל, האוזניים שלהם מכוסות בשיער, הצוואר חינני וארוך ומעניק לכלב זה מראה עדין ומעט מנוכר.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 30 ס"מ, משקל ממוצע של כלב בוגר: 4.5 ק"ג
למשפחה שמחפשת כלב אוהב, מצחיק, אינטליגנטי וקל לטיפול, כלב מגזע סיני מצויץ עשוי להיות בדיוק התשובה בשבילה. כלבים אלו הם חיות מחמד אידיאליות כמעט עבור כל סוגי המשפחות ויחידים, והם זקוקים לקשר רצוף עם בני אדם. הכלב נקשר מאוד לאחד או שניים מבני המשפחה ובדרך כלל הקשר הזה הוא לכל החיים, גם כאשר אנשים אלו יעזבו את הבית, הכלב ימשיך לחכות להם או לחפש אותם. מסיבה זו מגדלי כלבים רבים בררניים מאוד לגביי המשפחות שלהן הם יתנו את הכלב. מדובר בכלבים מאוד אינטליגנטים הזקוקים לאילוף מועט. חלקם יכול להיות עקשן מאוד, אבל זהו בדרך כלל שלב שהם עוברים עם התבגרותם. הכלב הסיני המצויץ אוהב לטפס על הברכיים של בעליו ופשוט להיות קרוב, הם יכולים להיות ביישניים בחברת אנשים חדשים ורגישים לרעשים פתאומיים ושינויים אחרים בסביבה, חשוב לתת להם הזדמנויות להיות בחוץ ולהתנהג כמו כלבים.
כמו לכל הכלבים גם לגזע הסיני המצויץ ישנם מספר מצבים בריאותיים שכדאי להיות מודעים אליהם, בעיקר כאשר הם צעירים. ניתן למנוע מצבים אלו על ידי בדיקת השורשים של הכלב. הסיני המצויץ יכול לסבול ממחלת ניוון של עצם הירך, תזוזת פיקת הברך, אלרגיות בעור, בעיות שיניים. בנוסף לכך כלבים מגזע זה נוטים לפצעים בעור ולכוויות שמש, מריחת קרם הגנה בחודשי הקיץ היא הכרחית מאוד וחשוב גם להגן עליהם בחורף, כאשר הם יוצאים מחוץ לבית.
חשוב להקפיד לרחוץ כלבים אלו באופן קבוע ולהשתמש במוצרים מיוחדים שאינם גורמים לאלרגיה, את הפרווה הארוכה אפשר לסרק באמצעות מסרק רחב שיניים, חשוב לטפל בשיניים של הכלב הסיני המצויץ ולצחצח אותן באופן קבוע
כלבים מגזע הסיני המצויץ נוטים לעלות במשקל אם הם אינם פעילים, לכן חשוב להקפיד על פעילות גופנית כגון טיול עם רצועה, אבל לא במקומות עם הרבה עשב או שיחים שיכולים לפגוע בעור העדין שלהם. כלבים אלו נהנים לשחק, אבל צריך להיזהר ולא לפצוע אותם בגלל גודלם הזעיר. אפשר ללמד אותם להחזיר חפצים ולשחק מחבואים, או לשחק עם צעצועים אהובים וכמובן עם בני המשפחה. חשוב למנוע מהם לקפוץ למעלה ולמטה כדי שהם לא יפגעו
כלבים מגזע סיני מצויץ נחשבים לכלבים קלים לאילוף ונקיים מאוד, אפילו כגורים הם עושים כמיטב יכולתם לא לעשות את הצרכים בתוך הבית. בגלל שהם מתקשים לצאת החוצה במזג אויר חם או קר מאוד, אנשים רבים מאמנים אותם לעשיית צרכים בארגז. כלבים מגזע זה חייבים לעבור תהליך סוציאליזציה וחשיפה למקומות, בעלי חיים חדשים ואנשים, אחרת הם יהפכו לביישנים ומפוחדים. הם גם יכולים להפוך להרסניים אם הם נשארים הרבה זמן לבד. הסיני המצויץ מהיר בתפיסת תרגילים מיוחדים כמו ללכת על הרגליים האחוריות, לטפס על סולמות, לעבור דרך אובייקטים וכדומה. הם מאוד אוהבים לחפור ואפשר להחביא צעצועים אהובים באזורים בהם כן מותר להם לחפור ולשבח אותם כאשר הם עושים זאת.