מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
      

לברדור רטריבר Labrador Retriever

כלבים מגזע לברדור רטריבר הם אחד מהכלבים הפופולאריים ביותר והקלים ביותר לזיהוי בעולם. הכלב הוא גדול וגבוה ויש לו מבנה גוף כבד ושרירי בעל חזה רחב. הגולגולת של הכלב רחבה, האוזניים גדולות ושמוטות, האף מוארך והרגליים שלו ארוכות ביחס לגוף. הזנב של הכלבים מותאם לשחייה במים והוא מאזן את גופם בזמן שהם שוחים. כלבי הלברדור רטריבר מגיעים בשלושה צבעים בסיסיים – שוקולד, שחור וצהוב. הפרווה של הכלבים היא קצרה ומעט קשה למגע.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 57 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 36 ק"ג
כלבים מגזע לברדור ריטריבר הם כלבים פעילים מאוד, הם גודלו למטרות ציד ושחייה ויש להם אנרגיה רבה. כלבים אלו יכולים להיות חיות מחמד מעולות וחברים נפלאים, אבל הם גם מהווים אתגר לאילוף עבור בעלי הכלבים חסרי הניסיון. מי שיודע כיצד להתמודד עם האופי שלהם יגלה כלבים נפלאים, אבל מי שלא ייתן להם את תשומת הלב הנחוצה להם, יגלה שהם יכולים להפוך לסיוט.
כלבי הלברדור רטריבר הם מאוד ידידותיים וקל להציגם בפניי אנשים חדשים ללא חשש מהתנהגות תוקפנית, או נביחות מוגזמות, אבל הנטייה שלהם לקפוץ על אדם חדש יכולה להרתיע אנשים רבים. למרות שמדובר בכלבים אינטליגנטיים מאוד, יצא להם מוניטין של שוטים בעיקר בגלל ההיפראקטיביות שלהם. הם גם אינם בשלים נפשית עד גיל שלוש. אימון מוקפד יכול לעזור לכלבים אלו לחשוב לפניי שהם פועלים ולהתנהג כראוי. כלבי הלברדור רטריבר יכולים להתאים לילדים, אבל מכיוון שהם יכולים להזיק להם שלא בכוונה ולפעמים אף לפצוע אותם, חייבים להשגיח עליהם בזמן שהם משחקים עם הילדים. בגלל ידידותם הרבה הם אינם כלבי שמירה טובים.
גזע הלברדור רטריבר נחשב באופן כללי לגזע בריא, אבל הוא יכול לפעמים לסבול מבעיות בריאותיות כשהגדולה מכולן היא דיספלסיה של המפרק. כמו כן, הם נוטים למחלות עיניים כגון ניוון רשתית. יש להם תיאבון גדול וכתוצאה מכך נטייה להשמנה ולכן חשוב שהבעלים יקפידו על כך שהם יאכלו במידה הראויה להם ולא ישמינו. חשוב להבריש את פרוותם הנוקשה באופן קבוע כדי להסיר שיער מת, חשוב לרחוץ אותם בשמפו עדין כדי לא לפגוע בפרווה העמידה במים שלהם. מומלץ לבדוק את האוזניים של הלברדור באופן קבוע.
כלבי הלברדור רטריבר זקוקים להמון פעילות גופנית, במיוחד בשלושת השנים הראשונות לחייהם, המינימום שדרוש הוא שתי הליכות ארוכות ביום. הקפידו להשתמש ברצועה חזקה, מכיוון שהם מאוד חזקים והם יכולים למשוך אתכם ולהוציא אתכם משווי משקל. מעבר להליכות, תהיו חייבים למצוא מקום לפעילות הגופנית שלה הם כל כך זקוקים, חצר סגורה היא הפתרון הטוב ביותר. הגדר של החצר חייבת להיות גבוהה מאוד מכיוון שהם יודעים לקפוץ היטב והם יכולים לברוח בקלות מחצר בעלת גדר נמוכה. כלבי הלברדור רטריבר אוהבים מאוד לשחות והם ייהנו מכל הזדמנות שתקרה על ידם לעשות כן. כאשר מדובר בכלבים צעירים עליכם לשמור עליהם בשחיות הראשונות שלהם
התנהגותם הנרגשת והקופצנית של כלבי הלברדור רטריבר מחייבת אילוף מוקפד בעיקר בגלל גודלם וכובד משקלם, לכן אתם חייבים להתחיל באילוף בגיל צעיר ככל האפשר. בתחילה הכירו לכלב את הפקודות הבסיסיות ובמיוחד "לשבת" ו"ארצה". האילוף שלהם צריך להיות עקבי וחיובי בעזרת מתן פרסים על התנהגות טובה ועונשים על התנהגות שלילית. חשוב שהפקודות והאילוף יתואמו על ידי כל המשפחה, מכיוון שאם אחד מבני המשפחה כן יסכים להתנהגות שלילית, לדוגמא קפיצה על אנשים, הכלב ימשיך לקפוץ על אנשים בגלל המסר הלא ברור. כל בני המשפחה חייבים להיות מודעים לכללים בנוגע לכלב ולאכוף אותם עליו. מדובר בכלבים מאוד אינטליגנטיים שלא יבצעו פקודה אם היא נראית להם לא הגיונית. פרסים חיוביים על התנהגות טובה צריכים להיות מילוליים ועל ידי הבעת חיבה מעשית כגון ליטופים וחיבוקים, פרסים של מאכלים אהובים יכולים להיות בעייתיים עקב העובדה שכלבים אלו נוטים לאכול יותר מידי ולהשמין.