מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

כלב צאן אנגלי עתיק Old English Sheep Dog

כלב הצאן האנגלי עתיק הוא כלב גדול אשר הפך לאגדה באנגליה ובאירופה. הגוף של כלב הצאן האנגלי מוצק באופן טבעי, מאוזן ושרירי, גופו של הכלב בעל שיפוע לכיוון הרגליים הקדמיות והראש. החזה של הכלבים רחב, הרגליים ישרות ושריריות. האוזניים של כלב הצאן האנגלי העתיק הן שמוטות על פניו ויחד עם השפע של הפרווה הכלב מקבל מראה פרוע ומוזנח.
האף של כלב הצאן האנגלי העתיק גדול ושחור. כלב זה נולד לעיתים קרובות בלי זנב, או שהזנב שלו עשוי להיות קטוע.
לכלב הצאן העתיק פרווה כפולה ארוכה, פלומתית רכה, פרווה זו עוזרת לבודד את הכלב מהסביבה ובזכותה הוא מצליח לשרוד בתנאים קשים רבים. הצבעים הנפוצים של הפרווה הם כחול, אפור ולבן, כאשר הלבן הוא הצבע הדומיננטי בדרך כלל. כלב הצאן העתיק נראה לפעמים כמו דוב קטן. לנביחה של הכלבים מגזע זה צליל ייחודי משלה.
כלב צאן אנגלי עתיק הוא כלב אמין, כנה ואוהב, הוא מלא חיבה באופן טבעי ויש לו אופי רגוע. אילוף כלב זה אינו קשה וכלבים אלו יכולים ללמוד היטב באמצעות אימון ישיר ועבודה עם הבעלים שלהם. כלב הצאן האנגלי העתיק הוא חלק בלתי נפרד וידידותי במשפחה והוא גם אוהב לעבוד לצד בעליו.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 56-61 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 29 ק"ג.
לכלב מגזע צאן אנגלי עתיק יש מוסר עבודה חזק והוא אוהב להיות עסוק. כלבים אלו הם אנרגטיים גם בתוך הבית וגם מחוצה לו, אם כי הם מברכים תשומת לב, הם גם מסתדרים לבדם ויכולים להעסיק את עצמם. גזע זה מוכר על גבי ההיסטוריה כגזע עז, אמין ועצמאי ועם זאת מדובר בכלבים עדינים, ואוהבים שהם נפלאים לכל המשפחה וגם לחיות מחמד אחרות.
לכלב הצאן אנגלי עתיק יש אינסטינקט רעייה חזק והם יכולים אפילו לנסות לרעות את "עדר המשפחה" וילדים צעירים. חשוב להכשיר אותם לכבד אנשים אחרים בבית, וזה חייב להיעשות בגיל צעיר כדי שלא תחמיצו את חלון הלמידה של כלבים אלו. כלב מגזע צאן אנגלי עתיק נוטה להישאר קרוב לבית ורק במקרים נדירים הוא ירחק ממנו מיוזמתו. כלבים אלו הם בעלי רצון חזק והם יכולים להכניע את אדוניהם אם הם אינם מאומנים כראוי. כלב צאן אנגלי עתיק מקבל הוראות היטב והוא אפילו יודע לצפות להם על פי הזמנים, חשוב שהם יקבלו את ההוראות הנכונות אשר יהפכו אותם לכנועים.
מוטיבציה עובדת היטב עבור כלב הצאן אנגלי עתיק, הם נהנים מתשומת לב עקבית שניתנת להם בתקופת האילוף.
הכלבים מגזע זה לומדים כיצד לכבד את הבעלים שלהם, הם תוססים ושובבים מטבעם ואינטואיטיביים מאוד.
כלב מגזע צאן אנגלי עתיק הוא כלב בריא וחסון והוא מתמודד היטב עם כמות רבה של פעילות גופנית. עדיין גם גזע זה יכול לסבול ממספר בעיות בריאותיות שהמקור שלהן הוא גנטי כגון: דיספלסיה של מפרק הירך, קטרקט, סוג של אנמיה ואפילפסיה.
הפרווה הארוכה של כלב זה זקוקה לטיפול מתמיד. הם צריכים להיות מוברשים ומסורקים לפחות שלוש פעמים בשבוע. הפרווה המדובללת שלהם יכולה למשוך לכלוך ופסולת בקלות רבה. הכלב עשוי לפתח בעיות עור והשיער יהפוך לסבוך אם הוא לא מתוחזק היטב. חשוב לגזור את הפלונטרים בשיער על בסיס קבוע, אפשר גם לקצץ את הפרווה באמצעות מכונה מקצועית מדי פעם. כלב זה מתאים לטיפול ארוך, חשוב ללמד אותם להתייחס לרחצה בצורה חיובית, כבר בהיותם גורים. הקפידו לבדוק קרציות בתקופה החמה ולבקר את הווטרינר באופן קבוע.
כלב מגזע צאן אנגלי עתיק נהנה לעבוד קשה והתרגיל האידיאלי בעבורו הוא ריצה ארוכה עם בעליו. פעילות זו חשובה כדי לשמור על הסיבולת ועל הכושר שלהם והכלב שלכם לא ירצה להחמיץ הזדמנות להתחרות ולהיות בחוץ.
כלבים אלו יכולים לעבוד במשך שעות אם יהיה צורך בכך, הם מתאימים לגדול בחצר גדולה או בינונית ואם אין לכם חצר כזו, אתם חייבים לתת להם תרגול פיזי על בסיס קבוע, גם צעצועים ומשחקים אחרים יכולים להיות רעיון טוב בשבילם.
הליכה נמרצת פעמיים ביום היא אידיאלית, ריצה תעזור להם להיות בריאים וחזקים. מים חייבים להיות תמיד זמינים בעבור כלבים אלו, במיוחד באקלים חם יותר, מכיוון שהפרווה שלהם עלולה לגרום לגופם להתחמם יתר על המידה. כלבים אלו יותר מתאימים לחיים באקלים קר והם נהנים מפעילות גם בתנאי מזג אוויר קרים וקשים במיוחד. אם לא תקפידו עם כלבים אלו על פעילות גופנית קבועה ונמרצת הם ינקטו בפעילות לא בריאה או הרסנית.
למרות שמדובר בגזע סקרן מטבעו, הם יודעים את הגבולות שלהם ולא ילכו לאיבוד.
כלבים מגזע צאן אנגלי עתיק הם כלבים אינטליגנטיים מאוד, הם יכולים להיות מאומנים לבצע מגוון טריקים ולפתח מיומנויות ואפילו לקחת על עצמם משימות. כלבים אלו מכוונים במיוחד לענות לצרכים של בעליהם והם הכי ממושמעים כאשר הם מאושרים, הם בדרך כלל אינם אגרסיביים, אלא אם כן הם מרגישים מאוימים או שהם נפגעו.את כלב האלסקן צריך להפעיל לעיתים קרובות, עקב היותם כלבי עבודה, הם רוצים להיות עסוקים כל הזמן והם זקוקים למשחקים יחד עם הליכות ארוכות בכל יום. כלבים אלו צריכים להיות בשליטה ומרוסנים כאשר מוציאים אותם החוצה.
כלב מגזע צאן אנגלי עתיק הוא אינטליגנטי באופן טבעי והם נהנים מהאימון ומההכשרה. כלבים אלו לומדים מהר ומסתדרים היטב גם עם הבעלים שלהם וגם עם מאלפים חיצוניים. הכלבים מגזע זה רוצים באופן טבעי לעבוד, לרעות ולקחת על עצמם משימות, אבל הם גם מאוד עקשניים, לכן חשוב ללמד אותם הרגלים חיוביים כבר מגיל צעיר. עליכם לנסות מגוון של שיטות אימון חיוביות עד שתמצאו את השיטה הכי טובה בשבילם ותכניסו אותה לשגרת יומם.
עידוד המוטיבציה במהלך האימון הוא רעיון טוב עבור כלבים אלו, כך הם ימשיכו להיות מעוניינים, ערניים וקשובים. הכלבים טובים בניהול אתגרים ובהתגברות על משימות קשות, הם עובדים היטב עם בעליהם ונהנים ללמוד טריקים חדשים, אשר גם מפתחים את האישיות שלהם.
כלבים מגזע צאן אנגלי עתיק הם כלבים רגישים והם יגיבו לטון קשוח, חשוב להיות תקיפים ובטוחים איתם, הם יקשיבו לכם לאחר שהם ילמדו לכבד אתכם ויקשרו אליכם. חשוב לזכור כי לכלבים אלו אופי נאמן מאוד, יש להם נטייה לפתח קשר חזק עם בעליהם והם יגיבו היטב לעידוד ותשומת לב. ההתגברות על קשיים באילוף כלבים מגזע צאן אנגלי עתיק יכולה לקחת זמן והיא דורשת המון סבלנות, אך התמורה לכך היא כלב חביב מאוד וממושמע.