מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

טרייר רוסי שחור Black Russian Terriers

כלב הטרייר רוסי שחור, הוא גדול מעט יותר מאשר כלב בגודל בינוני, המראה שלו בעל שיעור קומה, חסון ושרירי. גזע זה נחשב לגזע חזק מאוד. הצוואר של הכלב ארוך וחזק, האף גדול בצבע שחור, האוזניים קטנות בצורת משולשים, הלסתות גדולות והפה שלו בשרני ושחור. כפות הרגליים של הכלב גדולות ודוביות. לגזע הטרייר רוסי שחור פרווה שחורה/אפורה כפולה, הפרווה החיצונית קשה ודקה בצורה גלית, הפרווה התחתונה של הטרייר היא הדוקה, עבה ורכה. כלבים אלו גם מגדלים גבות וזקן, בחלק העליון של הצוואר יש להם רעמה.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 63-73 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 36- 65 ק"ג
גזע הטרייר רוסי שחור הוא במקור כלב צבאי ולכן הטבע שלו הוא לשמור ולהגן. מדובר בכלבים אמיצים מאוד וערניים ללא תוקפנות. הטרייר הרוסי השחור מגיב במהירות כדי להגן על הבעלים שלו, הם נובחים לעיתים נדירות, הם לומדים מהר אבל יכולים להיות חשדניים כלפי זרים. כלבי הטרייר רוסי שחור הם חביבים מאוד ורגישים, אבל לוקח להם זמן להתבגר לכן הבעלים שלהם צריך להיות סבלני באילוף שלהם. הם מתנהגים יפה מאוד ליד ילדים ובעלי סבלנות גבוהה לכל בני המשפחה. עקב היותם כלבים דומיננטיים רצוי שלא לגדל אותם עם כלב דומיננטי אחר.
כלבים מגזע זה עלולים לסבול מדיספלסיה של פרק הירך, דלקת של תעלת האוזן החיצונית, בעיות בסחוס המפרק, ניוון רשתית שיכול לגרום לאובדן ראייה ואפילו לעיוורון.
הפרווה הארוכה של הטרייר הרוסי השחור מצריכה הברשה באופן קבוע, חשוב להקפיד שההברשה תעשה קרוב לעור הכלב. כדאי להשתמש לפניי הברשה בספריי מרכך מיוחד לפרווה, מומלץ לגזוז את השיער הקרוב לאוזניי הכלב כדי למנוע דלקות אוזניים. בנוסף להברשה בבית מומלץ לטפח את הכלב באופן מקצועי אחת לששה שבועות. כדאי לרחוץ את הכלב פעם בחודש ולא יותר מזה כדי לא לגרום לגירוי העור, את הסבון צריך לשטוף ביסודיות.
כלב הטרייר הרוסי השחור אוהב לצאת לטיולים ארוכים, הם אוהבים להשתעשע ולשחק, הם גם מאוד אוהבים מים ושלג. מכיוון שמדובר בכלבים גדולים שהפעילות הגופנית מאוד חשובה להם, שילוב של פעילות גופנית ואילוף הוא דרך מצוינת למלא אחר הצרכים שלהם.
כלב הטרייר הרוסי השחור צריך לקבל חינוך כבר כשהוא גור, עקב אישיותו הדומיננטית חשוב שהוא יהיה בקשרים חברתיים עם אנשים ובעלי חיים אחרים מגיל צעיר מאוד. צריך להציג אותו בפניי אנשים מכל מין ולאום לעיתים קרובות, העיקרון הזה חל גם על בעלי חיים אחרים. מכיוון שמדובר בכלב מוכשר ואינטליגנטי מאוד, ניתן בקלות לחנך אותו להיות מנומס ולהתנהג כראוי. הכלבים זקוקים לאילוף נוקשה עם חיזוקים חיוביים, חשוב לבסס דומיננטיות של הבעלים בגיל צעיר ככל האפשר, עקב היותו כלב גדול הוא צריך להיות צייתן וממושמע כל הזמן.