מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

טרייר טיבטי Tibetan Terrier

כלבי הטרייר הטיבטי, בניגוד לכלבי הטרייר הרגילים שהורבעו בתחילה במיוחד כדי להרוג עכברושים, טופחו כדי להיות כלבי ידידות ולוויה ולא כלבי עבודה. ההיסטוריה של הכלב הטרייר הטיבטי לוקחת גזע זה עד למנזרים ולבעליהם הנזירים - שם הכלב היה סימן למזל טוב לכל מי שמחזיק בו.
כלבי הטרייר הטיבטי הם כלבים בגודל בינוני הדומים במראה שלהם לכלבי ה- שי-צו.
יש הסבורים שהטרייר הטיבטי היה אחד מאבותיו של כלב השי-צו בתוכניות הרבייה המוקדמות. הטרייר הטיבטי מאופיין בירידת שיער על הפנים כדי להגן עליהם מפני פגעי הטבע. הפרווה שלהם ארוכה מאוד, במיוחד ברגליים האחוריות החזקות שלהם. לפרוות הכלב יכולה להיות במגוון רחב של וריאציות צבעים והזנב המצויץ שלהם מונח בהידור על גבם. כפות הרגליים השטוחות של הגזע הם עוד מאפיין חזק שלו, כפות אלא מעניקות לכלבים אלו אפשרות לנוע על פני משטחים קשים מאוד של סלעים ושלג.
לכלבים מגזע טרייר טיבטי שני סוגי פרווה, הפרווה הפנימית היא קצרה ורכה מאוד, ואילו הפרווה החיצונית היא ארוכה ובדרך כלל חלקה.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 35-40 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 9.5-11 ק"ג.
בגלל מוצאם ככלבי לוויה, כלבים מגזע טרייר טיבטי משוועים לנוכחות אנשים. אם תעזבו אותם לנפשם, הם יכולים להיות אומללים מאוד, מה שעלול להוביל לבעיות התנהגותיות רבות. עליכם לדאוג שלכלב שלכם יהיו הזדמנויות רבות להיות עם אנשים שהוא אוהב ובוטח בהם.
אתם בוודאי תרצו לבלות זמן רב עם הטרייר הטיבטי שלכם, פשוט בגלל שהם כל כך חכמים, החוכמה והידידות שלהם מאפשרת לאלף אותם בקלות. על ידי התבוננות פשוטה כלב מגזע טרייר טיבטי יכול להבין כיצד להיכנס לחדרים נעולים, כיצד לפתוח ארגזים, כיצד לצאת מכלובים לגורים ובקיצור להסתבך בצרות. אם תצליחו להפוך את האינטליגנציה ואת הסקרנות שלהם להתנהגות חיובית אתם תיהנו מתכונות אלו. כלב מגזע טרייר טיבטי הוא כלב ידידותי מאוד, אבל הם יכולים להיות רגישים למגע, לכן חשוב להכיר אותם לאט ובזהירות, אם תצליחו לעשות זאת כלבי הטרייר יבטחו בכם לחלוטין ויתנהגו כראוי.
כלבי הטרייר הטיבטי חיו ושגשגו במשך מאות, אם לא אלפי שנים, כמעט ללא שינוי. הדבר השפיע לחיוב גם על הבריאות הכללית שלהם, אבל לגזע זה ישנם מספר בעיות תורשתיות כגון: דיספלסיה של המפרק, ניוון רשתית מתקדם ומחלות עיניים נוספות. בגלל הנטייה הגנטית שלהם למחלות עיניים כדאי לבדוק את הנושא מוקדם ככל האפשר, כדי לנסות לגלות סימנים של הפרעות גנטיות פוטנציאליות.
הפרווה הארוכה והיפה של הטרייר הטיבטי דורשת מידה גדולה מאוד של טיפוח, עליכם להבריש היטב את הפרווה לפחות פעם ביומיים או שלושה, ולפעמים אף יותר מכך.
בסביבות גיל 10-14 חודשים, הכלב מגיע לשלב של בשלות פיזית ואחד הסימנים לכך הוא החלפה של הפרווה לפרווה מפוארת יותר. בתקופה זו תצטרכו להבריש את הפרווה שלו בכול יום או יומיים כדי שהפרווה החדשה לא תהיה סבוכה מידי. למרות החשק העז, כדאי להימנע מתספורת בשלב הזה,מכיוון שפרוות הכלב לא תגדל בחזרה באותו אופן. את הברשת הפרווה כדאי לעשות על שיער רטוב. חשוב להסיר שיער מכפות הרגליים של הכלב.
על אף הפרווה הארוכה של הכלב הגזע נחשב כאידיאלי לסובלים מאלרגיה.
כלב מסוג טרייר טיבטי חייב לקבל תרגול כמו שצריך, הליכה אחת ביום אינה מספיקה לו, הם צריכים לצאת החוצה ולרוץ. חצר טובה ומאובטחת שבה הכלב שלכם יוכל לרוץ ולשחק יכולה להיות פיתרון טוב.
בכל פעם שאתם מוליכים את הכלב שלכם, הקפידו על דבר אחד, אל תתנו להם את הרצועה. לכלב הטרייר הטיבטי יש נטייה להיות שובב והשילוב עם האינטליגנציה הגבוהה שלו גורם לכלבים אלו לרצות ולחקור כל דבר שנמצא בחוץ וכתוצאה מכך הם ינסו לברוח מכם. הכלב הטיבטי לא מקשר חוסר נאמנות או חיבה לרצון שלו לברוח מכם.
האינטליגנציה הגבוהה של הטרייר הטיבטי גורמת להם להיות גזע אידיאלי לאילוף – אם המאמן יודע מה הוא או היא עושים. אחרי הכול, האינטליגנציה יכולה לפעול בשני כיוונים, היא מקלה על הכלב ללמוד כיצד לעשות תרגילים מסוימים ואיך לציית, אך היא גם מקלה עליו לדעת כיצד לאלף את המאלף.
בגלל האינטליגנציה הגבוהה תצטרכו לקחת שני דברים בחשבון ולהקפיד עליהם. הראשון הוא לעולם לא להשתמש בשיטות שליליות כגון: בקבוק ספריי, שימוש בריחות לא נעימים, נקיטת לשון חריפה, הרבצה באמצעות עיתון וכדומה. הטרייר הטיבטי פשוט יתעלם מכם או ימרוד בכם וכך ההתנהגות שלן לא תשתנה, אלא תחריף. שיטות חיוביות של אילוף ובעיקר חיבה ומשחק ישכנעו אותם לעבוד אתכם. כלבי הטרייר הטיבטי אוהבים עבודה שכרוכה במחשבה ותרגילים כאלו הם מבחינתם פרס בפני עצמו.
הקפידו לשמור על עקביות מוחלטת בזמן האימון של הכלב. ודאו כי הם מבינים בדיוק מה הם צריכים לעשות וכי הם מתוגמלים רק על תוצאות חיוביות, ולא בגלל שהם "שידלו" אתכם לתת להם גמול מבלי לעשות את התרגיל. זכרו טרייר טיבטי אוהב לחשוב ואוהב את המאמן שלו, לכן שמירה על התנהגות עקבית באמצעות הגדרה של יעדים ברי השגה, היא האימון הטוב ביותר בעבורו.