מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

גריפון בריסלי Brussels Griffon

כלבי הגריפון ברסילי מוכרים בזכות המראה הייחודי שלהם, יש להם עיניים מרוחקות זו מזו, פנים שטוחות וסנטר בולט, רבים טוענים שעליזותו של הכלב יחד עם המראה המיוחד שלו מזכירים שדון. למרות שהוא מוגדר ככלב מחמד, מדובר בגזע חסון ומוצק עם עמידה של מתאגרף, הגוף הקצר מחזיק את ראשם הגדול. הפרווה של הגריפון הברסילי מחוספסת וגסה בחלקה העליון ואילו הפרווה הקרובה לגוף היא מבריקה וחלקה. הגזע מתאים במיוחד לזוגות מבוגרים, או למבוגר שחי לבדו. כלבי הגריפון בריסלי הם רגישים מאוד לצלילים פתאומיים והם יכולים לנשוך כאשר הם מפוחדים, במיוחד ילדים קטנים בעלי התנהגות בלתי צפויה.

גובה ממוצע של כלב בוגר: 18-20 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 2.5-5.5 ק"ג.
אופיו של הכלב מושפע מאוד מהעובדה שהוא חלק מגזע הטריירים, פירוש הדבר שהם כרוכים אחר הבעלים שלהם והולכים אחריו לכל מקום שהוא הולך, הדבר לא בהכרח אומר שהם כלבי משפחה טובים, אלא בני לוויה מעולים. הגריפון ברסילי זקוק למגע עם הבעלים שלו באופן קבוע והוא לא מסתדר לבדו לפרקי זמן ארוכים. תלותו של הגריפון נובעת מרגישותו וזו הסיבה שהם אינם טובים עם ילדים קטנים, הם מאוד אוהבים תשומת לב אבל יכולים להפוך למצוברחים מהר מאוד בעיקר בגלל נזיפת הבעלים. כלבי הגריפון ברסילי בדרך כלל מסתדרים יפה מאוד עם כלב אחר או עם חיית מחמד קטנה. כדאי להעביר אותם תהליך חיברות לבני אדם זרים כדי שהם לא ירגישו מאוימים וינסו לנשוך כאשר מלטפים אותם, הם אינם נוטים לנבוח ומעדיפים לחיות בסביבה רגועה ולהימנע מעימותים.
הגריפון ברסילי יכול לסבול מבעיות בריאות הנובעות מאנטומיית הפנים המיוחדת שלו כגון הפרעות נשימה, צניחה של גלגל העין, קטרקט, ניוון רשתית, וגם ההמלטות קשות ודורשות על פי רוב ניתוח קיסרי.
מכיוון שהגריפון הברסילי יכול להיות בעל פרווה גסה או חלקה, כל כלב זקוק לטיפול שונה. לפעמים מומלץ בפרווה גסה לגזור מעט את הפרווה ולפתוח את הקשרים. כלבים בעלי פרווה חלקה יאהבו סירוק באמצעות כפפת טיפוח, חשוב לבדוק ולנקות את כפלי העור של הכלב, הרחצה צריכה להיות עם שמפו בעל PH בסיסי.
הפעילות הגופנית בעבור גזע גריפון ברסילי לא צריכה להיות אינטנסיבית מידי בשל קומתם הזעירה המאפשרת להם לעשות פעילות גם בתוך הבית, הם נהנים מטיולים בחוץ אבל לא למרחקים קיצוניים מידי או ריצה קלה, אפשר לאמן אותם לקפוץ מעל מכשולים קטנים
רגישותם של כלבי הגריפון הופכת את האימון שלהם לנושא עדין, בזמן שהטרייר שבתוכם רוצה רק לרצות את הבעלים, הם יכולים להיות עקשניים מאוד לפעמים, אבל אסור להשתמש בטכניקות קשות באילוף שלהם, אלא פשוט להתאזר בהמון סבלנות ורגישות לצרכים שלהם. עידודים וחיזוקים חיובים יעזרו מאוד לאימון בשילוב עם פינוקים שהם אוהבים.