מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית
   

גולדן רטריבר Golden Retriever

כלבי הגולדן רטריבר מחולקים לשתי קבוצות, החלוקה מבוססת בעיקר על המראה שלהם. הקבוצה הראשונה היא הקבוצה האנגלית, כלבים אלו נמוכים יותר, העצמות שלהם כבדות והפרווה ארוכה ובהירה בצבעה. הקבוצה האמריקאית מכילה כלבים גבוהים ורזים עם גפיים ארוכות יותר, מלבד זאת היא דומה במאפייניה לקבוצה הראשונה. לכלבי הגולדן רטריבר עיניים מלאות הבעה ואף שחור. ככל שהם מתבגרים החזה שלהם הופך לרחב יותר וגופם מקבל מבנה שרירי. הזנב של כלבים אלו תמיד מכשכש.
כלבי הגולדן רטריבר הם בדרך כלל מלאי ביטחון, שבא לידי ביטוי בדרך שבה הם הולכים, הגוף שלהם סימטרי והם מאוד אתלטיים. הגישה שלהם שלווה ומלאת חיבה.
לכלבי הגולדן רטריבר פרווה כפולה, הפרווה החיצונית היא רכה כנוצה והיא יכולה להיות ישרה או גלית, הפרווה התחתונה היא עמידה בפניי מים ושומרת על חום גופו של הגולדן. הגולדן משיר את פרוותו ובזכות כך היא מתאימה לו לכל עונות השנה.

כלבי הגולדן רטריבר מחולקים לשתי קבוצות, החלוקה מבוססת בעיקר על המראה שלהם. הקבוצה הראשונה היא הקבוצה האנגלית, כלבים אלו נמוכים יותר, העצמות שלהם כבדות והפרווה ארוכה ובהירה בצבעה. הקבוצה האמריקאית מכילה כלבים גבוהים ורזים עם גפיים ארוכות יותר, מלבד זאת היא דומה במאפייניה לקבוצה הראשונה. לכלבי הגולדן רטריבר עיניים מלאות הבעה ואף שחור. ככל שהם מתבגרים החזה שלהם הופך לרחב יותר וגופם מקבל מבנה שרירי. הזנב של כלבים אלו תמיד מכשכש. כלבי הגולדן רטריבר הם בדרך כלל מלאי ביטחון, שבא לידי ביטוי בדרך שבה הם הולכים, הגוף שלהם סימטרי והם מאוד אתלטיים. הגישה שלהם שלווה ומלאת חיבה. לכלבי הגולדן רטריבר פרווה כפולה, הפרווה החיצונית היא רכה כנוצה והיא יכולה להיות ישרה או גלית, הפרווה התחתונה היא עמידה בפניי מים ושומרת על חום גופו של הגולדן. הגולדן משיר את פרוותו ובזכות כך היא מתאימה לו לכל עונות השנה.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 60 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 30 ס"מ
כלבי הגולדן רטריבר הם משפחתיים ונאמנים מאוד. האופי הנוח שלהם הופך אותם למתוקים ועדינים עם ילדים וסובלניים כלפי בעלי חיים אחרים. חשוב לזכור שיש להם נטייה להתרגש כמו גורים, כאשר הם משחקים עם ילדים והם עשויים בטעות לפגוע בהם. אגרסיביות היא אינה תופעה נפוצה אצל הגולדנים, אבל הרבעה לא נכונה יכולה לגרום לכך. כלבים אלו אוהבים אנשים ואוהבים להיות מלוטפים ומחובקים בכל זמן, הם יכולים להיכנס לצרות אם הם יישארו לבדם לזמן ממושך, במצב כזה הם גם עלולים לפתח חרדת נטישה, ולהיות אומללים וחרדתיים. כלבי הגולדן אינם טובים בתור כלבי שמירה מכיוון שהם יותר מעוניינים לפגוש זרים ולהתיידד עמם מאשר לנבוח עליהם. הם אוהבים ונאמנים וינסו לרצות את האנשים שלהם כל הזמן. לכלבי הגולדן רטריבר רמת אנרגיה גבוהה, הם אוהבים מאוד לשחק בלהביא חפצים, הם גם מאוד אוהבים מים.
האינטליגנציה הגבוהה של כלבי הגולדן רטריבר הופכת אותם למצוינים באימוני צייתנות. לעיתים קרובות גזע זה משמש ככלבי שירות לעיוורים ולנכים. האישיות האידיאלית שלהם, מלאת החיבה, הופכת אותם גם למבקרים מצוינים בבתי אבות והם יכולים להיות כלבי תרפיה נפלאים.
בעיות הבריאות הנפוצות של הגולדנים הם כדלקמן: דיספלסיה של המפרק שיכולה לגרום לחוסר נוחות קיצוני, נפיחות, דלקת פרקים ואפילו פציעה. קטרקט, אפילפסיה, אלרגיות עור ומחלות לב תורשתיות. מחקרים אחרונים מראים כי הסרטן הפך לגורם השכיח ביותר לתמותת הגולדנים, הסיבה לעלייה במקרי הסרטן היא גם גנטית וגם סביבתית.
חשוב להבריש היטב, על בסיס יומי, את פרוותם הכפולה של הכלבים. בעלי כלבים רבים מתלוננים על הנשירה הכבדה של הגולדנים בעיקר באביב, הברשה היא הפתרון הטוב ביותר לכך. חשוב לקצוץ את הציפורניים שלהם באופן קבוע, כמו כן מומלץ לבדוק את אוזניי הכלבים לוודא שאין בהן פטריות או זיהומים אחרים. רחצת הכלב בשמפו מיוחד תעזור להוריד את הריח הכלבי שלהם.
כלבי הגולדן רטריבר הם פעילים מאוד והפעילות הגופנית היא חלק חשוב מהטיפול היומי בהם. הם אוהבים מאוד להחזיר כדורים, מקלות או צלחות פריזבי, כדאי לתת להם גם הזדמנויות להתרועע עם כלבים אחרים ולצאת עמם לטיולים ארוכים. כמו כן, הכלבים ייהנו מפעילויות של שחייה וריצה. תרגילים מנטאליים מאוד חשובים לכלבים אלו, הם משתוקקים לרצות ונהנים כאשר יש להם עבודה ששומרת עליהם עסוקים וגם מזכה אותם באישור חיובי מהבעלים
כלבי הגולדן רטריבר ידועים באילופם הקל, הם נלהבים ללמוד ולהוטים לרצות, האינטליגנציה הגבוהה שלהם מאפשרת להם ללמוד תרגילים חדשים בקלות ובמהירות. כלבי הגולדן טובים בללמוד כיצד לבצע עבודות, לכן הם עובדים עם המשטרה באיתור סמים וכדומה. המוחות המהירים שלהם הופכים אותם למועמדים פופולאריים להיות כלבי סיוע ואת ההכשרה לתפקיד הם רוכשים כבר מאז שהם גורים. חשוב ללמדם בראש ובראשונה את הפקודות הבסיסיות כגון: שב, בוא, הישאר, עקוב, ככל שהפקודות האלו יהיו מבוססות היטב אצל הכלב, כך יהיה לכם קל יותר לטפל בהם כאשר הם יגדלו וגם להתקדם עם ההכשרה לאילוף מורכב יותר.