מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

ברנזי הרים Bernese Mountain Dog

גזע הברנזי הרים הוא אחד הגזעים העתיקים והיפים ביותר של כלבים עובדים, מדובר בגזע עדין ושברירי בהשוואה לגזעים אחרים, אבל המראה שלו משדר חוסן וחוזקה, הפרווה האריסטוקרטית של הברנזי הרים מורכבת משלושה צבעים בולטים, כשהצבע השחור המבהיק הוא הצבע הדומיננטי ועל חזה הכלב ישנה פרווה לבנה ארוכה מבריקה. הפרווה היא רכה ונעימה למגע, שכבת השיער התחתונה של הפרווה עבה במיוחד. המראה המרשים והאצילי של הגזע אינו מסגיר את העובדה שתוחלת החיים של גזע זה קצרה במיוחד.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 61-71 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 38-50 ק"ד
אם היינו צריכים לתאר רק במילה אחת את אופיו של הברנזי הרים היינו משתמשים במילה "נאמן", המטרה העיקרית בחייו של כלב זה, קצרים ככל שיהיו, היא להיות בן לוויה נאמן שעוזר לך ולבני משפחתך. לתכונה זו יש גם יתרונות וכמובן גם חסרונות, היתרון העיקרי של המזג הידידותי של גזע ברנזי הרים, הוא היכולת של הכלב להשתלב כמעט בכל סביבה משפחתית. הברנזי הרים תופס את עצמו כנמוך בהיררכיה המשפחתית והוא ישמש ככלב שמירה מעולה וכמגן נהדר אפילו על הילדים הכי שובבים. החיסרון העיקרי שלו הוא הצורך הרב של הברנזי הרים בתשומת לב תמידית, הוא זקוק להתייחסות גדולה מהבעלים שלו כדי להישאר מאושר
גזע הברנזי הרים נוטה לסבול מכמה בעיות בריאות חמורות מאוד כגון: דיספלסיה של מפרק הירך, פיתול/נפיחות קיבה – אם הכלב מתחילה להראות סימנים של נפיחות בקיבה כגון: חוסר מנוחה, הקאות, עצבנות, ריר בלתי נשלט אתם חייבים לקחת אותו באופן מיידי לוטרינר, כדי למנוע מצב של סכנת חיים. מחלה נוספת שממנה עלול לסבול גזע זה היא סרטן.
בשנים האחרונות תוחלת החיים הממוצעת של גזע הברנזי הרים צנחה מ- 10-12 שנים ל- 6-8 שנים, לכן חשוב לשלוח כלב זה בתדירות גבוהה לבדיקה על ידי וטרינר מוסמך.
הפרווה של הברנזי הרים נושרת בכבדות כל השנה, בגלל זה עליכם להקפיד על המברשת והשמפו שבהם אתם משתמשים לטיפול בכלב, עליכם לעשות זאת על בסיס קבוע ולהימנע מגזירת פרוות הכלב, חשוב להקפיד על קיצוץ ציפורניים מכיוון שיש לו נטייה לבהונות מפוצלים.
למרות היותו כלב עבודה, הוא נחשב לכלב עצלן והוא פעיל ונמרץ רק לפרקי זמן קצרים בכל יום. כלב הברנזי יעריך טיולים ארוכים איטיים וקרבה מתמדת לבעלים שלו.
בגלל רגישות הכלב כדאי להימנע מללמד אותו לעשות טריקים פיזיים. כלבים אלו הם גם איטיים בהתבגרותם והם נהנים מתקופה קצרה של נאמנות וציות לפניי שהם נכנסים לתוך תקופת הזקנה. מצד שני לכלבים אלו אין בדרך כלל הרגלים רעים שהם צריכים לשכוח לפניי שהם לומדים התנהגות טובה. המפתח להצלחת האימונים הוא להתחיל לאמן אותם בסביבות גיל שנתיים וכדאי לאלף אותם לפרקי זמן קצרים בכל יום. האילוף צריך להיות חיובי ומגוון כדי לשמור על העניין של הכלב.