מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

בסנג`י Basenji

כלב הבסנג'י שמקורו באפריקה הוא כלב קטן ואתלטי בעל פרווה מבריקה וחלקה במספר צבעים. בדרך כלל הרגליים, החזה וקצה הזנב של כלבים אלו הם בצבע לבן. כלב הבסנג'י הוא כלב אלגנטי עם רגליים ארוכות. בגלל הקמטים במצח שלהם, רבים טוענים שיש להם פרצוף מודאג, הזנב של הכלבים מתעגל כלפי מעלה, האוזניים זקופות והעיניים שלו הם בצורת שקד. ריצת כלב הבסנג'י מזכירה דהרה של סוס ומכיוון שהם כלבי צייד הם נוטים לרדוף אחר כל חיה קטנה שהם רואים. כלב הבסנג'י לא נובח, הם יכולים ליבב, לחרוק או לילל.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 41-43 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר 10-12 ק"ג
ישנם מונחים רבים לתיאור כלב הבסנג'י וחלקם אפילו סותרים אחד את השני, מכיוון שכלבים אלו נוטים להיות בעלי מצבי רוח שונים. באופן כללי אפשר להגיד שמדובר בכלבים ערניים מאוד, אנרגטיים ומלאי חיבה, הם נחשבים לכלבים תובעניים והם זקוקים לטיפול ולמגע יד אדם מגיל צעיר מאוד. כלבים אלו אינם אוהבים חיות קטנות והם ירדפו אחריהם תוך ניסיון להרוג אותם, הם גם אינם מסוגלים להסתדר עם כלבים אחרים, במיוחד אם מדובר בכלב דומיננטי או כלב מאותו מין. כלב הבסנג'י הם כלבים חכמים מאוד והקשר שלהם למשפחה הוא חזק, הם יותר ביישניים ומנוכרים עם זרים והם יכולים להיות מאוד תוקפניים כלפיהם, כלבי הבסנג'י הם מאוד טריטוריאליים ומגוננים. חשוב לציין שכלבי הבסנג'י הם שובבים וזקוקים להרבה זמן למשחקים כדי לשחרר את האנרגיה העצומה שלהם, אם הם אינם מוציאים את האנרגיה שלהם כמו שצריך הם יעשו זאת בדרכים שליליות ובמיוחד על ידי לעיסת חפצים.
ישנן מספר מחלות והפרעות שגזע הבסנג'י נוטה לסבול מהן כגון: הפרעת כליות, אנמיה, דיספלסיה של מפרק הירך, מחלת מעיים שאם היא אינה מטופלת היא יכולה לגרום למוות וניוון רשתית העין שיכול לגרום לעיוורון.
גזע הבסנג'י אינו זקוק לטיפוח באופן מיוחד, אבל הוא ייהנה מהברשת הפרווה בזכות הצורך שלו בתשומת לב, כלבים אלו מנקים עצמם ממש כמו חתולים. לגזע הבסנג'י יש עור רגיש ולכן צריך לרחוץ אותם בשפמו מיוחד נגד פשפשים.
כלב הבסנג'י זקוקים לכל הפעילות הגופנית שתוכלו לתת להם, הם כלבים מאוד אנרגטיים והם זקוקים להרבה יותר מהליכה מסביב לשכונה. חצר מגודרת יכולה לעזור להם מאוד, אבל היא אינה מהווה תחליף למשחקים אתכם, כלבים אלו מאוד אוהבים משחקי רדיפה, הם אינם אוהבים להיות בקרבת מים וינסו להימנע מכך בכל מחיר.
כלב הבסנג'י אינו ידוע בצייתנות שלו, אבל עם עבודה קשה ומסירות הוא יכול להיות מאולף כמו כל שאר הכלבים, את שפע האנרגיה שלהם כדאי לתעל לכיוון החיובי ואילוף המורכב בעיקר מחיזוקים חיוביים עובד הכי טוב בעבורם, למרות שהפקודות צריכות להיות תקיפות. רבים מבעלי הבסנג'י אומרים שאם הכלב חושב שמה שהוא צריך לעשות, היה הרעיון שלו ולא של הבעלים הוא יהיה מוכן לעשות את זה. כפי שאמרנו כלבי הבסנג'י זקוקים לחיבה, התלהבות ופעילות גופנית, אם הם יקבלו את כל אלו האילוף יהיה הרבה יותר קל וכדאי להתחיל לעשות זאת מגיל צעיר ככל האפשר.