מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

בוקסר Boxer

לכלבי הבוקסר יש מראה עוצמתי ואפילו מעט מאיים, בעיקר בזכות החזה הרחב והמוצק שלהם ומבנה השריריים הקומפקטי. הגולגולת שלהם רחבה וקצרה ואפם בצבע שחור בעל מראה פחוס-מרובע. הראש של גזע הבוקסר פרופורציונאלי לגודל הגוף.
הצבעים האופייניים לבוקסר הם חום עם כתמים לבנים, או חום מנומר עם כתמים לבנים. העיניים של הבוקסר הן בצבע חום ואוזניו רחבות ושמוטות. כאשר הכלב נמצא על המשמר, אוזניו הופכות לזקופות. הלסת התחתונה של כלב הבוקסר מכסה את הלסת העליונה ומעניקה לו מראה מעט מפחיד.
למרות המוניטין שיצא לגזע הבוקסר ככלבים אלימים, מדובר בכלבים בעלי אופי עדיו וטוב וההתנהגות האלימה היא תוצאה של אילוף שלילי.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 58 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 30 ק"ג
כלב הבוקסר הוא כלב בעל אופי חיובי, מלא שמחת חיים וסקרנות. בדרך כלל כלבי הבוקסר הם מאוד רגועים כאשר הם מתבגרים, אבל כגורים הם מלאי אנרגיה. בסופו של דבר אפשר להגיד על כלבים מגזע הבוקסר שהם בהחלט יתנו לכם הנאה מלאה, אם תתחילו באימון שלהם מגיל צעיר.
כלבי הבוקסר אהובים מאוד בזכות האופי הנאמן והאינטליגנציה הגבוהה שלהם. הם מלאי חיבה ויעדיפו להיות בקרבת הבעלים שלהם בכל מקום שבו הם נמצאים.
כלבי הבוקסר יכולים להיות מאוד חשדניים כלפי זרים ואתם חייבים לעבוד איתם על האספקט הזה מגיל צעיר מאוד, אחרת הם יהיו מאוד רעשניים כאשר יגיעו אורחים לבית ואפילו מאיימים.
כלבי הבוקסר לא נרגעים עד שהם בני שלוש, הדבר אומר שלפעמים תרגישו שהאימון שלהם בגילאים צעירים נופל על אוזניים חירשות, אבל לא כך הוא המצב, להיפך, יום אחד תגלו שהבוקסר שלכם הבין את כל מה שלימדתם אותו.
כלבי הבוקסר נוטים לרדוף אחר חתולים ובעלי חיים אחרים ולכן תצטרכו להשגיח עליהם מהבחינה הזו.
מכיוון שגזע הבוקסר שמר על הטוהר שלו במשך כ- 100 שנים, בעיקר כדי לשמור על המראה החיצוני שלו, השמירה על הגזע גרמה למספר הפרעות בריאותיות כגון:
חירשות (הנתונים כיום אומרים שהאפשרות לחירשות אצל הבוקסר באוזן אחת, או בשתי אוזניים היא בין 20%-40%), הפרעות בויסות החום, הפרעות מטבוליות אותן בדרך כלל ניתן לפתור או להפחית באמצעות דיאטה מתאימה. עיוות עפעפיים הוא גם תופעה אופיינית אצל הבוקסר, ניתן לתקן זאת באמצעות ניתוח.
הפרווה של כלבי הבוקסר היא קצרה ודקה וקל מאוד לטפל בה. הפרווה של הבוקסרים נושרת רק בחילופי עונות.
הבוקסרים הם כלבים גדולים והם זקוקים לפחות לשעה של פעילות גופנית טובה מדי יום. חובבי הריצה ימצאו מלווים מושלמים לאימוני הריצה שלהם. הליכות בדרך כלל אינן מספיקות לבוקסרים.
כלב הבוקסר ייהנה במיוחד לרוץ בסביבה כפרית, אך גם מגורים בעיר יכולים להתאים להם, אם יש בסמוך פארק גדול. הפארקים הטובים ביותר לכלבים מגזע בוקסר הם פארקים שבהם מותר לכלב הבוקסר להסתובב ללא רצועה.
אם יש לכם חצר גדולה, אתם חייבים לדאוג לכך שהגדר שלה תהיה מספיק בטוחה. כלבי הבוקסר יודעים לפרוץ מנעולים ולקפוץ מעל גדרות ויש להם נטייה לברוח - נטייה זו פוחתת אם הם מעוקרים
כלבים מגזע בוקסר זקוקים לאילוף נוקשה אשר ישמור על ההתלהבות הטבעית שלהם. האילוף אמור להתחיל בגיל צעיר ככל האפשר, מכיוון שהם יכולים להיות קשים להתמודדות גם כאשר הם עדיין גורים, מכיוון שגזע הבוקסר הוא מאוד גדול וחזק.
למרות שאתם צריכים להיות עקביים ויציבים עם הבוקסרים שלכם (וכלבים רבים אחרים) הם אינם מגיבים לענישה, עדיף לתת להם תרגילים שבהם הם יצליחו ואז לתגמל אותם על ההצלחה באמצעות פינוקים קטנים בשילוב עם דברי שבח.
חלק מכלבי הבוקסר יכולים להיות היפראקטיביים ואין הרבה מה לעשות איתם מלבד לעייף אותם בסביבה כפרית. כאשר אתם רוכשים גור כלבים מגזע בוקסר בדקו היטב האם להוריו הייתה התכונה הזו.
כפי שאמרנו מדובר בכלבים חכמים מאוד אשר לוקח להם זמן להתבגר, אל תמעיטו אף פעם ביכולתם לפרוץ דלתות ומנעולים ולברוח, הפה שלהם בעל לסתות חזקות מאוד, אשר יעזרו להם בתהליך הפריצה.
אנשים רבים הצליחו באילוף באמצעות שימוש במלונה שיש בה מספיק מקום לכלב להסתובב ולקום והיא נתפסת על ידי כלב הבוקסר כבית ומקלט. מלבד זאת, שיטות האילוף הקלאסיות מתאימות גם לבוקסרים, מכיוון שהם רוצים לרצות ולבצע את הפקודות שלכם. הקפידו לנטרל כל סימן לתוקפנות כשעודו באיבו ועודדו את אופיים הטוב