מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

בולמסטיף Bullmastiff

כבר במבט ראשון ניתן לראות שכלב הבולמסטיף הוא כלב חזק מאוד. המראה החיצוני שלו יכול להיות אפילו מפחיד, בעיקר בגלל שלמבנה הגוף החזק נוסף פרצוף תקיף.
ראשו של הבולמסטיף הוא רחב, מרובע ובעל עור מקומט. חלק גדול מהפרצוף הוא בעל גוון כהה ואפו שחור ובעל נחיריים גדולים. מעיני השקד החומות של כלב הבולמסטיף משתקף מבט אינטליגנטי וממוקד. האוזניים של כלב זה כהות ורחבות בצורת V.
כלבי הבולמסטיף נחשבים כהכלאה בין גזע בולדוג לגזע מסטיף אנגלי. הזן נוצר כדי לעבוד עם ציידים, אבל עם השנים הכלבים הפכו בעיקר לכלבי משפחה ושמירה.
השרירים החזקים של הכלב משדרים עוצמה וכוח וצבע עורם הוא מנומר או חום. הפרווה של כלבי הבולמסטיף היא קצרה ודקה והיא מקשה על הכלבים להתמודד עם שינויים קיצוניים בטמפרטורה.
כלבי הבולמסטיף שייכים לקטגוריית כלבי עבודה והם משמשים כשומרים נאמנים בזכות אומץ לבם וזריזותם. גם הערנות של הכלב עוזרת לו להיות שומר טוב, ואילו הנאמנות שלו הופכת אותו לכלב הגנה מושלם. בעזרת אילוף נכון כלבים אלו יכולים להיות החברים, השומרים והמגנים המושלמים שלכם.
גובה ממוצע של כלב בוגר: 63-69 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 50-60 ק"ג
ההגדרה "נאמן" היא לא מספיק חזקה כדי לתאר את הבולמסטיף. גם האומץ המופלא שלהם מגיע בזכות נאמנותם העזה והרצון שלהם להגן על הבעלים שלהם. אינסטינקט הגנה חזק זה אינו מלווה בתוקפנות, אלא דורש מהכלב פעולה כדי להסיט את הסכנה מהבעלים שלו. כלב הבולמסטיף יתקוף רק אם זאת תהיה האופציה היחידה בעבורו. הוא בדרך כלל יעדיף לעמוד ביניכם לבין התוקף כדי להגן עליכם. רק אם הכלב לא יצליח לעצור את התוקף הוא יפיל ויתפוס אותו עד שהוא יקבל פקודה לשחרר את התוקף. ברוב המקרים כלב הבולמסטיף תופס את התוקף עם הפה שלו, אבל לא נושך אותו, אלא רק במקרים בהם הוא חש שמדובר בסכנת חיים ואז הוא יהיה אגרסיבי יותר.
כלב הבולמסטיף מגן על אנשים ולא בהכרח על חפצים, לכן הם לא בהכרח בחירה טובה כאשר אתם רוצים להגן על הבית כשאתם לא בסביבה.
כלב הבולמסטיף הוא כלב צייתן, אוהב ושקט מטבעו, אבל מצד שני הוא עקשן מאוד ולכן הוא צריך להיות מאולף מגיל צעיר. הבולמסטיף צריך גם ללמוד כיצד להתנהג עם ילדים. לא מומלץ לעזוב כלב כזה עם ילד לבד. אם הכלב לא קיבל הכשרה מתאימה – הכלב יכול לפצוע את הילד ללא כוונה.
כלב בולמסטיף שעבר חיברות מתאימה יוכל להסתדר עם כלבים אחרים, אבל אם הוא לא עבר תהליך נכון הוא יכול להיות תוקפני, בעיקר כלפי כלבים זכרים.גזע אלסקן מלמוט הוא גזע אנרגטי מאוד, הם זקוקים לשפע של תשומת לב ושפע של פעילות גופנית, עקב היותם כלבים אינטליגנטיים מאוד ובעלי מחשבה עצמאית, הם יכולים לסרב לציית לך. אין ספק שכלבים מגזע אלסקן מלמוט ייבחנו פעמים רבות את הסבלנות שלך וכדאי גם להרחיק אותם מחיות מחמד קטנות אחרות עקב נטייתם הטבעית לצוד. למרות האמור לעיל מדובר בכלבים נאמנים מאוד המגנים על הבית ואוהבים את שאר בני המשפחה. חשוב לציין שגורי אלסקן מלמוט הם מאוד אנרגטיים בהשוואה לכלבים הבוגרים יותר.
למרות שכלב הבולמסטיף הוא כלב בריא ואתלטי הוא נוטה למספר בעיות בריאותיות כגון: תזוזה של מפרק הירך, תזוזה של המרפק, ניוון רשתית מתקדם, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, התגלגלות פנימה של העפעף וסרטן הלימפומה.
הפרווה הקצרה של כלבי הבולמסטיף הופכת את הטיפול בהם לקל. כדאי להבריש אותם בעזרת מברשת בעלת זיפים קצרים, לפחות פעם בשבוע. אפשר לרחוץ את הכלבים בכל פעם שאתם מרגישים שקיים צורך. חשוב לבדוק בקביעות את ציפורני הכלב ולקצוץ אותם כדי למנוע בעיות בשל משקלם הכבד. לאחר שהכלב מתרוצץ בחוץ חשוב לבדוק שאין עליו קרציות או פרעושים וכמובן להקפיד על בדיקות קבועות אצל הווטרינר.
למרות שמראהו השרירי של הבולמסטיף ייתן לכם את ההרגשה שהוא יאהב לעשות ספורט, ההיפך הוא הנכון, כלב זה מעדיף להתעצל ולהשתרע בתוך הבית, לכן הוא מושלם עבור אדם שאינו פעיל כל כך. עם זאת כלבים אלו זקוקים לפעילות גופנית סדירה כדי להישאר בריאים ובכושר. התעמלות סדירה גם תעזור לכלב לא להעלות במשקל – עלייה אשר יכולה לגרום לבעיות בריאותיות. בנוגע לטיולים חשוב לאלף כלבים אלו לא למשוך את הרצועה.
את כלבי הבולמסטיף חשוב לאלף מגיל צעיר מאוד. אתם חייבים למצוא דרכים לשלוט על אינסטינקט ההגנה שלהם, ואתם בהחלט יכולים להתחיל עם פעילות חברתית, כאשר הם גורים. ככלבלב הבולמסטיף יתרגל גם לחיות עם המשפחה ולגדול עם ילדים. כחלק מטבעו כלב הבולמסטיף גם מזיל ריר וגם נוחר, אתם תצטרכו להתרגל לזאת. כלב הבולמסטיף רגיש מאוד לנימת קולכם, לכן בזמן האילוף עליכם להקפיד על טון אחיד בקול לנזיפות ומנגד לדברי שבח. עקביות חשובה מאוד באילוף הכלבים. כלבים מגזע בולמסטיף זקוקים לאינטראקציה, לכן אל תשלחו אותם למלונה אם הם לא מתנהגים כראוי.
הטיפ הכי חשוב בנוגע לאילוף כלבים אלו הוא להראות סמכות, להוכיח לכלב שאתם שולטים במצב, רק כך תזכו לנאמנות ולצייתנות שלו.