מדריך גזעי כלבים

השוני בין כלבים בא לידי ביטוי לא רק בתכונות חיצוניות של צבע, גודל ויופי, אלא גם בתכונות אופי "ייחודיות" לכל גזע כגון: אינטליגנטיות, סבלנות, עצמאות, ידידותיות כלפי זרים (או להפך חשדנות ותוקפנות), שובבות, תכונות צייד וכדומה.
בחירת גזע הכלב, לא רק על פי מראהו, אלא גם על פי האופי שלו ומידת התאמתו לתנאי הגידול שתוכלו לאפשר לו ובהתאם לסגנון של בני משפחתכם כגון: בית פרטי או בקומות, קיומם של ילדים, חיות מחמד אחרות ועוד. יהיה זה לא נכון, לבחור בכלב הרגיש לרעשים חזקים ונוטה להיות הססן, כדי לחיות בבית בו יש ילדים קטנים הנוטים להרעיש, שכן כלב זה יכול להתאים בעיקר למגורים עם אנשים מבוגרים. כמו כן, יהיה זה בלתי מתאים לבחור בגור גדול שנהנה מריצות ארוכות ומפעילות ספורטיבית יומיומית, כדי שיגור בבית קטן בו בני המשפחה רוב היום מחוץ לבית ואין להם פנאי לצאת איתו החוצה כדי לפרוק אנרגיות. ברשימת סוגי הכלבים שלנו השתדלנו לשלב תמונות מיטיבות של הגזעים השונים של הכלבים וכן לפרט אודות תכונות האופי המאפיינות כל גזע וגזע. זכרו שכל כלב שונה מהאחר אולם כדאי להתייחס גם לתכונות הייחודיות לכל סוג על מנת שההתאמה ביניכם לבין הכלב תהיה אופטימאלית

בולדוג אנגלי English Bulldog

קשה לטעות במראה הקלאסי של הבולדוג האנגלי. מדובר בכלב בעל מבנה מרובע, רחב וחסון - המראה החסון של הכלב מעניק לו עוצמה וכוח, למרות שמדובר בכלב שאינו גבוה במיוחד. הרושם הכללי שיוצר כלב הבולדוג האנגלי הוא של כוח וכבוד, יחד עם בגרות ורגישות.
פניו של הבולדוג האנגלי הם מיוחדים כמו מבנה הגוף שלהם. הפנים הן פחוסות, כלומר הלוע של כלבים אלו קצר ודחוס מאוד. החלק התחתון של הלוע ארוך יותר מהחלק העליון ומהאף, השפתיים של הלסת העליונה תלויות מעל הלסת התחתונה והן רופפות מעט. העיניים של הבולדוג האנגלי הן מעוגלות וכהות. האוזניים קטנות מאוד, רזות וקרובות לראש. הגולגולת של הכלב רחבה, המצח והפרצוף מלאים בקמטים.
הצוואר, הכתפיים והרגליים הקדמיות של הבולדוג האמריקאי עבים מאוד והם שמעניקים לו את המראה החסון. החלק האחורי של הכלב הוא מעט גבוה יותר מהכתפיים והזנב. הפרווה של הבולדוג האמריקאי היא עדינה ומאוד קצרה.

גובה ממוצע של כלב בוגר: 31-40 ס"מ משקל ממוצע של כלב בוגר: 24-25 ק"ג
הבולדוג האנגלי הוא כלב רציני מאוד, מסור ונאמן. כלבים אלו דורשים המון תשומת לב ולכן הם לא יתאימו לבעלים שצריך להשאיר אותם לבדם למשך פרקי זמן ממושכים. כלב הבולדוג האנגלי הורבע כדי לשמש ככלב לוויה, הגזע הוא בדרך כלל רגוע וממושמע מאוד. בגלל שהם נחשבים כגזע דומיננטי הכלבים חייבים ללמוד שבני האדם הם האחראים במשק הבית. לכלב הבולדוג האנגלי יהיה קשר חזק מאוד עם המשפחה שלו ולעיתם קרובות הם מתקשים להסתגל מחדש למשפחה אחרת.

בגלל שהבולדוג האנגלי אוהב לרצות הוא ילמד מהר מאוד מה הבעלים שלו דורש ממנו. האינטליגנציה הגבוהה שלהם הופכת אותם מצוינים לאילוף עקבי וחיובי. כלבים אלו צריכים לעבור סוציאליזציה נכונה מכיוון שהגזע יכול להיות קצת תוקפני – בעיקר כלפי זכרים. סירוס, אילוף ואינטראקציה מתמדת עם כלבים אחרים יכולים למנוע את התוקפנות שלהם. מרבית כלבי הבולדוג האנגלי מתנהגים נפלא עם ילדים וקשישים. גזע זה אינו מתאים לילדים שרוצים כלב אנרגטי שירוץ עמם כל היום, אבל הם מאוד נאמנים, אוהבים ושומרים על הילדים.

לבולדוג האנגלי יש אופי מיוחד. אנשים יכולים לחשוב בטעות שהתגובה האיטית שלהם לפקודות נובעת מעצלנות, אבל מי שמכיר את הכלבים האלו יודע שהכלבים פשוט שוקלים את הפקודה לפני שהם מבצעים אותה. כלב הבולדוג האנגלי אוהב אתגרים שכליים והוא ייגש לפעילויות חדשות באופן מלא מחשבה. כלבים אלו מאוד אוהבים נסיעות.

גזע הבולדוג האנגלי מגן מטבעו על הבית והרכוש. הכלב יודיע לכם מתי זר מגיע לבית וההופעה שלהם מספיקה כדי להזהיר את הפולשים. אם יש צורך בכך הבולדוג האנגלי ישתמש בכוחו כדי להגן על הבית.

אם אתם שוקלים לאמץ או לקנות כלב מגזע בולדוג אנגלי עליכם לדעת שהגזע נוטה לבעיות עיכול וכתוצאה מכך לבעיות גזים. כמו כן הם נוחרים ונוטים לרייר.
ישנם מספר בעיות בריאות פוטנציאליות שעל הבעלים להיות מודע אליהן כדוגמת: דיספלסיה של המפרק, בעיות עיניים, בעיות נשימה ואפילו חסימה של דרכי הנשימה וזיהומים בעור.
כלבות הבולדוג האנגלי בדרך כלל צריכות לעבור ניתוח קיסרי בגלל הראש הרחב של הגורים. חשוב מאוד להשגיח על הבולדוג בכל פעם שהוא נמצא תחת הרדמה מכיוון שהם יכולים ללקות בסיבוך נשימתי.
אחת הדרכים העיקריות לוודא שהבולדוג האנגלי שלכם בריא היא לקנות את הכלב ממגדל מכובד ומוכר.

הפרווה הקצרה והחלקה של הבולדוג האנגלי היא קלה מאוד לטיפול על בסיס קבוע באמצעות מברשת נוקשה וסירוק עדין פעמיים או שלוש בשבוע. הקפידו לשמור על קפלי העור בצוואר, בפנים ובזנב נקיים באמצעות מטלית לחה והסרת כל פסולת הלכודה בתוך הקפלים. לאחר הניקוי במטלית לחה עליכם לייבש את העור עם מטלית יבשה – אל תשאירו את העור רטוב ואל תשתמשו בסבון או תכשירי ניקוי אחרים שיכולים לגרום לאלרגיות.
רחצה לעיתים קרובות מידי יכולה לגרום לגירויים בעור של הבולדוג האנגלי. בדקו את הציפורניים של הכלב באופן קבוע והברישו את שיני הכלב במשחת שיניים לכלב.
כלב הבולדוג יכול להיות כלב פעיל מאוד אם תעניקו לו פעילות גופנית סדירה. הפעילות חשובה להם מאוד מאחר והם נוטים לעלות במשקל במהירות. כלב הבולדוג האנגלי לא יהיה פעיל לבדו, לכן עליכם להפעיל אותו.
כלב הבולדוג האנגלי הוא מהיר יחסית למבנה הגוף שלו והוא אוהב להשתובב לזמנים קצרים עם כלבים אחרים. אסור להוציא כלב זה לפעילות בתנאי מזג אוויר חמים או קרים מידי, הפרווה שלהם מעניקה להם הגנה מועטה משינויים קיצוניים במזג האוויר. הקפידו להוציא אותם לפעילות רק כאשר מזג האוויר הוא נוח ובמקומות מוצלים. אם הכלבים נשארים בחוץ השאירו אותם בצל עם המון מים.
בולדוג אנגלי דורש בעלים שיודעים כיצד לעבוד עם כלבים דומיננטיים. בעלים שלא יבין כיצד לאלף את הכלב שלו יגיע בסופו של דבר למצב שבו הבולדוג האנגלי יעשה פשוט את מה שהוא רוצה לעשות ולא יציית לפקודות. הבעלים של הכלב חייב לקבוע שהוא "אלפא דוג" ולעשות זאת בדרכים חיוביות – בלי עונשים חמורים, מכיוון שהכלב רגיש מאוד לעונשים. אם אינכם מצליחים לאלף את הכלב שלכם, שימו אותו בכיתת אילוף המשתמשת באילוף חיובי.

עליכם לזכור שהבולדוג האנגלי הוא כלב איטי לכן ייקח לו זמן להגיב לפקודות. כלב הבולדוג יסתדר עם תרגילי אילוף שחוזרים על עצמם במשך פרקי זמן קצרים. כלבים אלו יגיבו היטב לפינוקים ותגמולים, אבל אל תפריזו עם פינוקי האוכל מכיוון שלגזע זה ישנה נטייה לעלות במשקל במהירות.
כלב הבולדוג האנגלי יכול לפתח התנהגויות הרסניות, בעיקר בגלל מחסור בתשומת לב.