הכל על כלבים

תזונת כלבים: שאלות ותשובות

   
שאלות ותשובות בנושא תזונת כלבים מחכות לך כאן עכשיו:
ש: מה לתת לכלב לאכול?
ת: המזון הכי טוב עבור כלב הוא מזון מאוזן ומלא לכלבים שקונים בחנות, ללא שום תוספות. לגורי 
כלבים בתקופת הגדילה, לכלבות בשליש השלישי להריון ולכלבות מיניקות מומלץ לתת מזון לגורים. 
אפשר לתת לכלבים מזון יבש או רטוב (מעדני בשר משומרים לכלבים במרקם פטה) או לערבב ביניהם, 
כל עוד המזון מאוזן ומלא. אפשר לתת חטיפים לכלבים במידה מבוקרת כמזון משלים, למטרת פינוק או אילוף.

ש: מה לא לתת לכלב לאכול?
ת: לא כדאי לתת לכלב לאכול מזון שנקנה מחברה לא מוכרת, כזו שלא מפרסמת כתובת וטלפון על האריזה או שאין על האריזה תווית בעברית. 
במידה ונותנים לכלב מזון ביתי שאינו מזון מסחרי לכלבים, יש להקפיד על מספר כללים:
א. לא לתת לכלב עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול.
ב. לא לתת לכלב בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכוי למחלות מעיים.
ג. לא לתת שוקולד. שוקולד מכיל חומר המכונה "תיאוברומין" אשר עלול לגרום להרעלה בכלבים.
 
ש: האם צריך לתת לגור תוספות מזון?
ת: ממש לא. כל עוד גור הכלבים מקבל מזון מאוזן ומלא לגורים כמו בונזו גורים, לא רק שאין צורך להוסיף 
לו כל תוספת, אלא תוספות עלולות להזיק! יש הממליצים על מתן כדורי סידן לגורים, ועוד מגוון של עצות 
לא יעילות ולא רלוונטיות. כאמור, כל מה שהגור צריך זה מזון לגורים והמון אהבה!
 
ש: האם מותר לתת לכלב לאכול אוכל של חתולים?
ת: אמנם לכלבים ולחתולים יש צרכים תזונתיים דומים, אך הם אינם זהים. כלבים אינם טורפים בלעדיים וכשהם חיים בטבע, הם משלבים במזונם גם מזונות צמחיים ולא רק בשר. לעומתם, חיות ממשפחת החתוליים (כמו חתול הבית) הם טורפים בלעדיים (קרניבורים אובליגטורים) וניזונים רק מטרף. 
המזון התעשייתי מתוכנן בקפידה לספק את הצרכים התזונתיים של חיות מחמד. לפיכך, מזון לחתולים 
יכיל מרכיבים להם זקוקים חתולים ולא כלבים, לדוגמא: טאורין וחומצה ארכידונית. יחד עם זאת, כלבים יכולים לאכול מזון לחתולים ככל שיחפצו. החסרון העיקרי הוא שמזון לחתולים יקר יותר ממזון לכלבים.
 
ש: האם צריך לתת לכלבים חלב?
ת: לא. כמו כל יונק, כלבים צריכים חלב מהרגע שהם נולדים ועד שהם נגמלים מחלב אמם, בגיל 6-8 שבועות. לאחר מכן, אין סיבה לתת להם חלב. ישנם כלבים הרגישים לחלב ועלולים לשלשל ממנו. בגיל ההנקה, כלבים צריכים לקבל חלב כלבות. אם מסיבה כלשהי יש גור שאינו יכול לקבל חלב מאימא שלו צריך לספק לו תחליף – רצוי למצוא אימא מיניקה אחרת שמוכנה להיניק אותו. במידה וזה לא מתאפשר יש להתייעץ עם וטרינר בנושא מתן תחליף חלב לכלבים.
 
ש: כמה פעמים ביום כלב צריך לאכול?
ת: גורים צריכים לאכול כמה פעמים ביום. ככל שהגור צעיר יותר עליו לאכול יותר ארוחות ביום. כלב נחשב "גור" כל עוד הוא גדל, ותקופת הגדילה משתנה מגזע לגזע. בדרך כלל, תקופת הגדילה נמשכת 12 חודשים. בגזעים גדולים מאוד, כמו דני ענק, בול מסטיף וסנט ברנרד, תקופת הגדילה נמשכת 18 חודשים ובגזעים קטנים, כמו פינצ'ר ננסי, מלתז ופאג, תקופת הגדילה נמשכת כחצי שנה. את תקופת הגדילה צריך לחלק לשלוש: בשליש הראשון נותנים 3-4 ארוחות ביום, בשליש השני, 3 ארוחות ביום ובשליש השלישי- 2 ארוחות ביום. כלב בוגר יכול לאכול ארוחה אחת ביום. 
קיימת תופעה מאד מסוכנת בכלבים גדולים המכונה "היפוך קיבה". זהו מצב מסכן חיים, בו הקיבה של הכלב מתהפכת על צירה והכלב מתנפח במהירות. זה קורה בדרך - כלל לכלבים כאשר הם מתרוצצים מייד אחרי ארוחה כבדה. לכן, וטרינרים ממליצים להאכיל כלבים גדולים ב – 2 ארוחות ביממה ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת מייד אחרי האוכל.
 
ש: מה לעשות אם הכלב שמן מדי?
ת: כלב שמן אינו כלב בריא וכדאי למנוע  הגעה למצב זה. אם הכלב שמן צריך לעשות לו דיאטת רזון כדי להפחית את משקלו וחשוב מאד לעשות זאת בהתייעצות עם רופא וטרינר. תכנית הפחתת משקל בפיקוח וטרינרי תכלול שקילות תקופתיות, החלפת המזון למזון דל קלוריות והגברת הפעילות הגופנית. חשוב לא לתת לכלב כל תוספת בין הארוחות ולא לאפשר לו להסתובב בחוץ ללא השגחה, בכדי לשמור על תזונתו ולמנוע אכילת שאריות מזון.​