הכל על כלבים

סוגי כלבים למשפחה עם ילדים

מאת ד"ר דיויד רוזנבלט
איזה סוג כלב הכי מתאים למשפחה עם ילדים קטנים? בדקנו ומצאנו את עשרת סוגי הכלבים שהכי ידידותיים למשפחה עם קטנטנים.
חושבים לאמץ כלב חדש​​​ ? איזה יופי. זה נהדר לילדים לגדול עם כלב! 
יחד עם זאת, יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שעושים את הצעד הזה:
ראשית, חשוב לדעת שאנחנו מתייחסים לכלב שלנו כאל חלק מהמשפחה ולכן קחו מראש בחשבון שמדובר בהחלטה שתלווה את משפחתכם ב10-15 שנים הבאות. ​בנוסף, ​​פרט לעובדה שחשוב שהכלב יהיה ידידותי למשפחה, עליכם לקחת בחשבון ש​כמשפחה עם ילדים קטנים, אתם ודאי מאוד עסוקים מחוץ לבית בעבודה, הסעות לחוגים, טיולים ועוד. או שאולי בעצם אתם דווקא מבלים הרבה זמן בבית בבישול, משחק וצפיה בטלויזיה? בבואכם להכניס כלב חדש לביתכם עליכם להתחשב באורך החיים שלכם ולהתאים אליו את הכלב החדש כך שהאנרגיה, הטמפרמנט והגודל שלו הכי יתאימו למשפחה שלכם. לבסוף, צריך לזכור שבסופו של דבר כל כלב הוא חיה, עם אינסטינקטים והתנהגויות שמביאות את החייתיות שבו לידי ביטוי. לכן, למרות שהכלב שלכם מדהים ומיוחד, אף פעם אל תשאירו אותו לבד עם התינוק או עם הילדים הקטנים שלכם. בדיוק כפי שגם אח גדול עשוי להתנהג לא תמיד כמצופה ממנו. אל תשכחו שגם הילדים שלכם יכולים להטריד את הכלב ולמשוך לו באזניים ובזנב מתוך סקרנות ועניין ולא תמיד הכלב יהיה סבלני לכך. תמיד שימו לב ופקחו עין כאשר הם יחדיו, רק ליתר ביטחון.
   
​​1.מעורב – אחד הגזעים הטובים ביותר לילדים הוא בכלל כלב לא גזעי. כשמדובר בכלבים מעורבים לעתים ניתן לזהות את גזעי הדורות הקודמות ולעתים לא. אם ההורים מוכרים, ניתן לנחש את מזג הכלב ממזגם של ההורים. אם לא, כדאי לנסות לברר את ההיסטוריה של הכלב ולוודא שהוא לא נפלט למעגל האימוץ בגלל תוקפנות.

2.בוקסר – גזע שנוטה להיקשר לילדים ולשמש חבר נאמן.
בגזע זה כדאי לשים לב שהזכרים הרבה יותר גדולים מהנקבות. הפרווה הקצרה נוחה מבחינת כמות נשירה וקלות הטיפוח.


3.בולדוג – אוהבי כלבים מתחלקים לאלה שהם בעד הבולדוגים לבין אלה שלא סובלים אותם. אל תתנו למבנה הגוף המגושם להטעות אתכם. מדובר בכלבים חזקים מאד ואם הם לא מאולפים, כשהילד יצא לטיול עם הכלב, יהיה זה הכלב שלוקח את הילד לטיול. הבולדוג הקלאסי הוא הבולדוג האנגלי, ויש גם גרסה צרפתית הרבה יותר קטנה ועדינה.


4.דלמטי – הכלב המנוקד המפורסם מסרטי וולט דיסני הוא כלב אידיאלי למשפחות עם ילדים, במיוחד אלה החיים בבית פרטי עם חצר גדולה או אפשרות לחשוף את הכלב למרחבים. כלבי דלמטי הם גם כלבי שמירה טובים. גזע זה מסתדר נפלא עם סוסים, אז אם המשפחה מעורבת בעולם הסוסים הדלמטי הוא בחירה מתבקשת.

5.בורדר קולי - כלב הרועים האולטימטיבי ידוע ככלב משפחה מדהים. הוא חכם מאד, עדין ולא תוקפני, מלא מרץ ואלוף במשחקי כדור ופריזבי.


6.ביגל- (לא בייגלה, שזה הכינוי העממי לתחש) – לא סתם הכלב המצויר המפורסם והאהוב בעולם, סנופי, הוא ביגל. לביגל רק יתרונות: הוא קטן אבל לא קטן מדי, יודע להזהיר מפני אורחים לא רצויים על ידי נביחות רציניות, שובב ומאד קל לאילוף. הפרווה קצרה ונוחה לטיפוח.


7.רועה גרמני – מי שטבע את הביטוי "נאמן כמו כלב" כנראה גידל רועה גרמני. כלב חכם, יפה, נאמן למשפחתו ושומר עליו כשנדרש. מדובר בכלב לא קטן שמשיר לא מעט פרווה. לא מומלץ במיוחד לגידול בתוך הבית, אבל אפשרי. ילד שמסתובב בשכונה עם רועה גרמני ממושמע, בהחלט יזכה לכבוד הראוי לו!


8.יורקשייר טריאר – לחלק מהגזעים הננסיים ילדים לא באים טוב. כשילדים מגדלים כלב ננסי הם נוהגים לנהוג בו כמו בובת פרווה כי קל להרים אותם, להושיב אותם בשולחן ולהכניס אותם למיטה. מובן שזו התנהגות לא מומלצת, אבל ילדים הם ילדים. אחד הגזעים שמשתף פעולה לעתים יותר קרובות מקרוביהם הננסיים הוא היורקי. כלב חכם, מקסים עם אישיות בולטת. מי שאוהב את הז'אנר המיניאטורי, בגלל אילוצי מגורים או כל סיבה אחרת, זו בחירה מצוינת.


9+10. לברדור רטריבר וגולדן רטריבר- ללא ספק מובילים במצעד הכלבים המתאימים למשפחות עם ילדים. גודלם ואישיותם של שני הגזעים די דומה. ההבדל העיקרי הוא באורך הפרווה: לגולדן פרווה יותר ארוכה שמחייבת יותר טיפוח. התפקיד שלהם המסורתי היה להביא לצייד את החיה בה הוא ירה, דבר המקנה לגזע שתי תכונות שמתאימות לילדים. הם בדרך כלל לוקחים דברים בפה מבלי להפעיל את השיניים, כי להביא לצייד ציפור עם יותר חורים ממה שהכדור עשה ממילא זה לא לעניין. בנוסף, יצר ההבאה הטבוע ברטריבר הופך אותו לשותף מעולה למשחקי כדור ודומיהם.