הכל על כלבים

מזון בריאותי לכלב?

מאת ד''ר דיויד רוזנבלט, הווטרינר הראשי של בונזו
לאחרונה מדפי חנויות המחמד מתמלאים במגוון אדיר של מזונות בריאות לכלבים: מזון הוליסטי לכלבים, מזון טבעי לכלבים, נטול מרכיב זה או אחר, בתוספת רכיב עם שם מפוצץ. אז מי נגד מי בכל הטרנד הזה?
לאחרונה מדפי חנויות המחמד מתמלאים במגוון אדיר של מזונות בריאות לכלבים: מזון הוליסטי לכלבים, מזון טבעי לכלבים, נטול מרכיב זה או אחר, בתוספת רכיב עם שם מפוצץ. אז מי נגד מי בכל הטרנד הזה? לפניכם סוג של "מורה נבוכים" (או אולי מורה נובחים?) בתוך סבך המוצרים המיוחדים לכלבים.


לפני הכל, חשוב להבדיל בין מזונות בריאותיים ולבין מזונות רפואיים לכלבים. מזון רפואי לכלב ניתן על ידי הוטרינר או הוטרינרית כחלק מהטיפול במחלות מאד ספציפיות. מזון בריאותי נועד לכלבים בריאים. אם כך, מדוע צריך מזון מיוחד אם הכלב בריא? גם כלב בריא יכול ליהנות משיפור בבריאות, בדיוק כמו בבני אדם. ישנם מזונות בריאות המסייעים בהקלה על דלקות בעור, התורמים להפחתת כאבי מפרקים, העוזרים בשמירה על שיניים חזקות ובריאות ועוד. בהתאם להיכרותנו את ידידינו ההולך על ארבע אנחנו יכולים לבחור אוכל לכלבים שעשוי להועיל לו.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב כלבים היא עיכול לא סדיר, מה שגורם לאי נוחות גם לכלב, וכמובן, גם לבעליו. כמו בני אדם, גם כלבים יכולים לסבול מאי סדירות במערכת העיכול המתבטא במגוון תופעות לא נעימות כגון עצירות, שלשול, גזים, ירידה במשקל ועוד. למעשה, כ-20% מכלל הכלבים יסבלו בשלב מסוים בחייהם מקשיי עיכול. דאגה לעיכול תקין וצואה מעוצבת בכמות נאותה נעשית באמצעות התאמת המזון לכלב ודגש על כמות הסיבים שהכלב אוכל. בשנים האחרונות יותר ויותר יצרני מזון לכלבים דואגים להוסיף למזון סיבים תזונתיים באמצעות ירקות, שורשים כמו עולש ודגנים המהווים קרקע מזון לחיידקים פרו-ביוטיים בתוך המעיים של הכלב, דבר המשפר את העיכול ואת איכות הצואה. מזון שמכיל סיבים תזונתיים (תאית) נחשב למזון המפחית את הסיכוי לבעיות במערכת העיכול.

עם ההתקדמות במדעי התזונה וטכנולוגיות ייצור מזון, חברות המזון הגדולות מצליחות כל העת לייצר מוצרים המחקים בצורה מיטבית את הדיאטה של כלב הבר תוך שמירה על הבטיחות והנוחות הנדרשות לכלב הבית. ארוחת הבריאות של בונזו משלבת את המנה הבשרית המסורתית והחיונית עם סיבים, שורשים ועשבי תיבול הדומים לאלה שאבותיהם של הכלביים אוכלים בטבע. לדוגמא, המוצר מכיל סיבים תזונתיים מיוחדים המופקים משורש צמח העולש. סיבים אלה, המכונים F.O.S., משמשים קרקע מזון מועדף על חיידקי מעיים ידידותיים ולכן הם נמנים עם מה שנקרא "סיבים פרה-ביוטיים". על ידי זה שאנחנו מצ'פרים את חיידקי המעיים הטובים על חשבון שכניהם הפחות נחמדים, אנחנו יכולים לשפר באופן משמעותי את איכות תהליך העיכול ולהקל על תופעות נפוצות כמו מעי רגיז, עצירות וגזים. חשוב לשים לב, שלמרות חיבתו של הכלב לבשר, למרכיב הדגנים והירקות יש תפקיד מכריע בהסדרת פעילות המעיים ובייצוב ועיצוב הצואה. כשאומרים על תזונאים ומהנדסי מזון של כלבים שהם "מתעסקים בקקי", המשמעות היא, שהם לוקחים את עבודתם מאד ברצינות.

לסיכום, הימים בהם נתנו לכלב את שאריות השולחן הולכים ומתרחקים, וטוב שכך. מדובר ביצור ידידותי ונאמן שהכנסנו לביתנו ולליבנו. כלב הבית הוא חסר ישע, ועלינו לספק לו את כל צרכיו, כולל מזון המתאים למצבו הבריאותי.